„Zły chirurg” uwiódł reporterkę, aby ukryć swoje krwawe oszustwa?

Doktor Paolo Macchiarini jest znany z rewolucyjnych przeszczepów tchawicy w połączeniu z komórkami macierzystymi. Jest tylko jeden problem: jego pacjenci umierają.

Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela (Netflix, 2023)

W miniserialu dokumentalnym Netflixa pod tytułem Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela (tyt. oryg. Bad Surgeon: Love Under the Knife) poznajemy nieprawdopodobną i co najgorsze prawdziwą historię włoskiego chirurga Paolo Macchiariniego, który przez swoją nieuczciwą praktykę miał doprowadzić do śmierci siedmiu niewinnych osób. Trudno jest jednak sprawdzić i udowodnić wszystkie naruszenia zasad etyki przedstawione w Złym chirurgu, zdajemy się tutaj na informacje przedstawione przez świadków. Choć tytuł nawiązuje do niewinnej produkcji z lat 90., którą można było oglądać w telewizji, to niektóre z przedstawionych operacji rzeczywiście doprowadziły do śmierci pacjentów.

Może Cię zainteresować też: „Dopaść pielęgniarza zabójcę” – dokument o prawdziwej zbrodni seryjnego zabójcy

Dowiadujemy się, że Paolo Macchiarini, przedstawiony w tym dokumencie jako pozorny socjopata, zdecydowany oszust i, co najgorsze, lekarz chirurg, pozostawił po sobie zbrodnie, będące następstwem oszukańczych procedur z użyciem komórek macierzystych, podczas których wkładał ludziom plastikowe tchawice, zanim jeszcze przetestował je na zwierzętach. Ale to nie jedyne odkrywane przed widzami jego oszustwa. Benita Alexander, była producentka NBC News, została uwiedziona przez Macchiariniego, gdy ta wciąż kręciła materiał dokumentalny o rzekomo przełomowej pracy tego, jak się okazuje, niezbyt dobrego lekarza. Jak na ironię, postać Macchiariniego jest główną inspiracją w drugim sezonie Doktora Śmierci (tyt. oryg. Dr. Death), którego premiera odbędzie się 21 grudnia w Peacock.

W dokumencie Netflixa poznajemy mnóstwo szokujących faktów, ale jeszcze więcej pozostaje pytań bez odpowiedzi. Jak temu nałogowemu kłamcy, który żył wieloma życiami, udało się zdobyć taki autorytet i wysokie miejsce w świecie medycyny? Jak on w ogóle ukończył studia medyczne i został profesorem?

Serial dokumentalny Zły chirurg daje nam kilka wskazówek. Urzędnicy Instytutu Karolinska w Szwecji, gdzie Macchiarini był profesorem wizytującym i dyrektorem, mieli pomóc zatuszować jego czyny, gdy po raz pierwszy zarzuty ujrzały one światło dzienne.

Bohaterowie serii dają nam też do zrozumienia, że jak większość oszustów, miał pewność siebie, która przekonała wszystkich, że dokładnie wiedział, co robi. W międzyczasie stosował syntetyczne przeszczepy, o których najpewniej doskonale wiedział, że nie działają, a których biorcy najczęściej umierali straszliwą śmiercią w okropnych męczarniach. Siedmiu z ośmiu operowanych w ten sposób pacjentów, u których przeprowadził tę procedurę, zmarło. Jeden przeżył, zapewne dlatego, że usunięto mu wątpliwy implant…

Paolo Macchiarini i Benita Alexander | fot. Zły chirurg (Netflix)
Paolo Macchiarini i Benita Alexander | fot. Zły chirurg (Netflix)

W serialu Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela zdecydowano się na równoległe przedstawienie działalności zawodowej Macchiariniego z jego dwulicowym życiem osobistym – głównie jego burzliwego romansu z Benitą Aleksander, która jakimś cudem wierzyła, że jej ukochany jest „superchirurgiem”, którego klientami rzekomo mieli być Clintonowie, Barack Obama i papież Franciszek. „Jestem dziennikarką” – przypomina nam Alexander nieraz, ale tak naprawdę nie zachowywała się tak, dopóki nie uświadomiła sobie, że jej ślubu we Włoszech, z gościnnym występem Eltona Johna, i który ma udzielić sam papież w Castel Gandolfo… nie będzie!

Aleksander dała się omamić, zaślepiona miłością, oszustowi, który obsypywał ją drogimi prezentami, królewskimi podróżami i ciągłym uwielbieniem. To przestroga dla wszystkich łatwowiernych osób! Nie dajcie się nabrać osobom, które wyglądają nawet jak George Clooney. To nie jest takie skomplikowane.

Początkowo możesz też zachować pewną niechęć do twórców serialu, w tym do reżysera Bena Steele. Dlaczego spędzamy tyle czasu na życiu miłosnym tego faceta, skoro są sprawy życia i śmierci do zbadania? Ale właśnie w momencie, gdy serialowi zaczyna grozić trywializacja, twórcy zaczynają się skupiać na ważniejszych kwestiach.

Okazuje się, że różne oblicza tego faceta były nieodłączną częścią jego oszustwa medycznego, aż po decyzję o uwiedzeniu dziennikarki, aby pomogła mu chronić tyłek. I właśnie to zrobiła Alexander, zwłaszcza gdy „The New York Times” opublikował pierwszy ważny artykuł na temat oszustwa Macchiariniego, a jego kochanek zaczął się bronić. Potem złamał jej serce, a ona weszła w, jak to nazwała „tryb pełnego śledztwa”.

Paolo Macchiarini | fot. Zły chirurg (Netflix)
Paolo Macchiarini | fot. Zły chirurg (Netflix)

Bohaterami tej historii są jednak sygnaliści, zwłaszcza byli koledzy Macchiariniego, którzy zagłębili się w jego przeszłość, odkryli straszliwą prawdę, za co zostali „nagrodzeni” oszczerstwami i nękaniem ze strony przełożonych Karolinskiej. Jest też szwedzki dokumentalista Bosse Lindquist, który dokłada należytej staranności, jakiej słusznie oczekuje się od dziennikarza. Żaden z tych ludzi nie jest bogaty, charyzmatyczny ani wpływowy — cenią jednak prawdę i są gotowi wykonać niezbędną pracę, aby wydobyć ją na światło dzienne.

Dokument Zły chirurg wyjaśnia jednak również, że media pomogły w rozpowszechnianiu narracji o Macchiarinim jako o wybawicielu. Spójrz na przystojnego lekarza ratującego życie swoimi najnowocześniejszymi metodami! Tylko, że ich nie ratował. Być może największym wnioskiem z tego jest to, że jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie właśnie tak jest.

Obejrzyj dokument, aby poznać tę historię i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat!

Obejrzyj zwiastun:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Rolling Stone | Netflix