Mobilny ruch danych w Europie potroi się do 2028 roku

Nowe prognozy sugerują, że w ciągu niecałych pięciu lat (do 2028 roku) europejski ruch w sieciach komórkowych potroi się w porównaniu z 2022 rokiem.

Wieże z antenami telekomunikacyjnymi
fot. Depositphotos

Jak donosi Reuters, grupa branży telekomunikacyjnej GSMA stwierdza, że wprowadzenie sieci 5G i migracja do 4G odgrywają kluczową rolę związaną z inwestycjami sieciowym. GSMA zrzesza ponad 1000 operatorów telefonii komórkowej i przedsiębiorstw i twierdzi, że abonenci 5G byli zainteresowani dodaniem usług i treści o dużej przepustowości do swoich umów komórkowych. Wszystko to ze względu na szybko rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości gry, rozszerzoną rzeczywistość i treści wideo, a coraz więcej osób nalega, aby wsiąść do pociągu w kierunku 5G.

W 2022 roku Europejczycy z Europy Zachodniej korzystali miesięcznie z około 20 GB danych mobilnych, podczas gdy mieszkańcy Europy Wschodniej średnio z około 14 GB. Według rocznego raportu GSMA na temat gospodarki mobilnej oczekuje się, że do 2028 roku mieszkańcy Austrii i Portugalii będą zużywać około 56 GB mobilnej transmisji danych miesięcznie, podczas gdy w Europie Wschodniej wykorzystanie wzrośnie do 37 GB miesięcznie.

W związku z rosnącym popytem operatorzy telekomunikacyjni nie mają innego wyjścia, jak tylko kontynuować inwestycje w sieci komórkowe. Oczekuje się, że do 2030 roku wydadzą ponad 198 miliardów euro (216 miliardów dolarów) na modernizację swoich sieci.

Szereg europejskich grup telekomunikacyjnych (w tym największe, takie jak Orange, Telefónica i Telecom Italia) od dawna nalegało, aby Big Tech (Google/Alphabet, Meta, Netflix, Microsoft, Amazon i inne) wkroczyły i pomogły zapłacić za wdrożenie 5G i łączy szerokopasmowych. Argumentem przemawiającym za tym żądaniem jest fakt, że ich platformy i usługi stanowią ogromną część ruchu internetowego.

Jednak telekomunikacja będzie prawdopodobnie musiała poczekać do 2025 roku, aż kolejna Komisja Europejska podejmie decyzję, czy zaproponować przepisy w tym celu, jak podał w październiku Reuters, powołując się na osoby zaznajomione z tą kwestią.

„Europejscy decydenci mierzą się teraz z tą rzeczywistością i badają potencjał znaczącej zmiany polityki w takich obszarach jak konsolidacja, harmonizacja widma i tworzenie bardziej sprawiedliwych modeli inwestowania w infrastrukturę” – powiedział Daniel Pataki, dyrektor GSMA ds. obszaru europejskiego – podano w oświadczeniu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Reuters | PhoneArena
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos