„David Holmes: chłopiec, który przeżył” już na HBO Max!

Niezwykły dokument Daniela Radcliffe’a o jego dublerze Davidzie Holmesie, których przyjaźń została wystawiona na próbę przez tragiczny wypadek.

David Holmes: Chłopiec, który przeżył - film dokumentalny HBO (2023)

Aktor Daniel Radcliffe omal nie zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym David Holmes: Chłopiec, który przeżył (tyt. oryg. David Holmes: The Boy Who Lived) opowiadającym o jego dublerze kaskaderskim z „Harry’ego Pottera”, który został sparaliżowany po tragicznym wypadku na planie. Na londyńską premierę dokumentu od HBO i Sky Radcliffe przyjechał z Nowego Jorku – gdzie obecnie występuje na Broadwayu w Merrily We Roll Along – podczas rozmowy z Holmesem i reżyserem Danem Hartleyem ujawnił, że początkowo postanowił sam wyreżyserować film.

„Zawsze chciałem coś zrobić z Dave’em, ponieważ chciałem podzielić się nim ze światem takim, jakim jest. A naturalna pokora Dave’a oznaczała, że przez jakiś czas nie był co do tego pewien – chciał ogólnie powiedzieć coś szerzej o akrobacjach kaskaderskich. Ale w końcu w pewnym sensie przekonałem go, że powinien być w centrum uwagi” – powiedział Radcliffe. „Nakręciliśmy też trochę materiału, bo z jakiegoś powodu pomyślałem – ponieważ nigdy wcześniej nie robiłem czegoś takiego – nie będę wiedział, jak wyreżyserować film dokumentalny. Okazało się, że nie. W ogóle.”

Radcliffe i Holmes znali Hartleya z jego pracy jako operatora wideo w serii „Harry Potter” i poprosili go, aby wkroczył do akcji. Hartley wcześniej wyreżyserował dramat Lad: A Yorkshire Story w 2013 roku.

„Chcieliśmy kogoś, kogo znamy i kto miałby kontakt z materiałem w taki sam sposób, jak my. W pewnym sensie baliśmy się, że ktoś z zewnątrz przedstawi to inaczej” – powiedział Radcliffe. „Dan najwyraźniej nakręcił już wcześniej film fabularny. Nie nakręcił filmu dokumentalnego, ale bardzo mu ufaliśmy i rozmawialiśmy o wszystkich dokumentach, które nam się podobały, i mieliśmy tę sama wizję. Potem Dan nakręcił kilka popołudniowych wywiadów i pokazał nam, i od tego momentu wszystko było jasne”.

Radcliffe powiedział, że kiedy pokazał Hartleyowi nakręcony przez siebie materiał filmowy, „bardzo uprzejmie powiedział: «Jeśli chcesz nakręcić film dokumentalny, który wiesz, wygląda dobrze, prawdopodobnie powinieneś zacząć od nowa.» Tak zrobiliśmy i to on nakręcił ten film”.

Zamiast reżyserować Radcliffe wcielił się w rolę producenta wykonawczego filmu, który opowiada historię po powrocie Holmesa do zdrowia — po urazie rdzenia kręgowego podczas prób przedprodukcyjnych do „Insygniów śmierci (część 1)”, a także w nim wystąpił. Główna krytyczka telewizyjna Variety, Alison Herman, pochwaliła dokument w swojej recenzji, pisząc, że jest to „próba ze strony Radcliffe’a wykorzystania swojej sławy do rzucenia światła na historię przyjaciela i poruszania się po złożonej mieszance poczucia winy, motywacji i podziwu, jakie wywołali oba kontrastujące, splecione losy mężczyzn.”

„[Nadzieja] to pierwsza rzecz, której powinieneś szukać i ostatnia, którą powinieneś odpuścić” – powiedział Holmes. „Trochę tu teraz bałaganu, prawda? Aby zobaczyć zbiorowe wsparcie, które pozwoliło mi żyć własnym życiem, a także to, co możemy stworzyć, gdy wszyscy ufamy sobie, kochamy się i jesteśmy otwarci – myślę, że wszyscy powinniśmy być bardziej skłonni do dzielenia się naszymi słabościami. To właśnie czyni nas ludźmi i nikt nie powinien się tego wstydzić w żaden sposób, w żadnym kształcie ani formie. To blizny życia czynią nas tym, kim jesteśmy.”

Film dokumentalny David Holmes: Chłopiec, który przeżył można już oglądać w serwisie HBO Max.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HBO Max | The Variety