iOS 17.1 naprawi poziom promieniowania iPhone’a 12 we Francji

Firma Apple poinformowała, że nadchodzące oprogramowanie iOS 17.1, które ma zostać wydane jeszcze w październiku, obniży poziom promieniowania iPhone’a 12.

iPhone 12 i iPhone 12 mini (w dłoni)

Organy regulacyjne we Francji we wrześniu nakazały firmie Apple zaprzestanie sprzedaży iPhone’a 12 i wdrożenie „poprawki” dla urządzeń, która dostosuje je do europejskich norm dotyczących promieniowania elektromagnetycznego. W dokumencie pomocy Apple poinformowało, że wyłącza funkcję wykrywania oddalenia od ciała, która pozwala na nieco większą moc nadawania, gdy iPhone nie jest trzymany lub znajduje się w kieszeni.

Zobacz też: iPhone 12 już bezpieczny we Francji!

Funkcja wykrywania zostanie wyłączona tylko we Francji, a Apple twierdzi, że zastosuje tę zmianę pomimo faktu, że krajowa Agence Française Nationale des Fréquences lub grupa regulacyjna ANFR popełniła błąd podczas przeprowadzania testów promieniowania.

ANFR zastosował protokół testowy, który nie uwzględniał mechanizmu wykrywania iPhone’a poza ciałem, który według Apple został „dokładnie przetestowany i zweryfikowany na arenie międzynarodowej pod kątem skutecznego mechanizmu spełniającego wymagania SAR”.

iPhone ma czujniki, które wykrywają, kiedy znajduje się na nieruchomej powierzchni, np. na stole, zamiast w dłoni lub kieszeni. Ten mechanizm wykrywania obecności urządzenia poza ciałem, stosowany we wszystkich iPhone’ach od ponad dziesięciu lat, umożliwia urządzeniu nieznaczne zwiększenie mocy nadawania w sytuacjach, gdy urządzenie znajduje się poza ciałem, aby zoptymalizować wydajność.

Specyficzny protokół testu stosowany przez ANFR wymaga, aby urządzenia spełniały limity SAR przy ciele, nawet jeśli urządzenie jest testowane poza ciałem, na statycznej powierzchni. Decyzja ta nie jest zgodna z międzynarodowymi standardami, które pozwalają na niezależne testowanie mechanizmów kontroli mocy, które mogą nie zostać uruchomione podczas standardowych testów SAR.

Zobacz też: Jak korzystać z funkcji „Odległość od ekranu” pod iOS 17?

Według Apple’a iPhone 12 jest bezpieczny w użyciu „i zawsze taki był”. iPhone’y tej firmy muszą spełniać międzynarodowe standardy przesyłu energii w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, aby zapewnić ograniczone przesyłanie energii w przypadku kontaktu urządzenia z ciałem człowieka.

Dzięki aktualizacji iOS 17.1 modele iPhone’a 12 we Francji nie będą już zwiększać dozwolonej mocy po wykryciu stanu poza ciałem, więc zasięg na obszarach, gdzie sygnał komórkowy jest słaby, może powodować nieco niższą wydajność sieci komórkowej w niektórych przypadkach użycia poza ciałem, chociaż większość użytkowników nie powinna zauważyć zmiany.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MacRumors | Apple