Światowa Organizacja Meteorologiczna zdecydowanie uznała tegoroczny wrzesień za najcieplejszy w historii.
Biorąc pod uwagę utrzymującą się passę upałów na całej Ziemi, rok 2023 jest obecnie na dobrej drodze, aby być najcieplejszym rokiem w historii. A wrzesień nie był wyjątkiem — według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w rzeczywistości znacznie pobił istniejące rekordy. Według unijnej usługi Copernicus Climate Change Service (C3S) średnia temperatura powierzchni we wrześniu wyniosła 16,38°C (61,48°F), czyli była o 0,5°C (0,9°F) wyższa od temperatury poprzedniego najcieplejszego września w 2020 roku i o około 1,75° C (3,15°F) cieplej w porównaniu z przedindustrialnym okresem referencyjnym, czyli latami 1850–1900. Nie oczekuje się też, że temperatura w najbliższym czasie spadnie.
Od czerwca świat doświadczył bezprecedensowych upałów na lądzie i morzu. Anomalie temperatury są ogromne – znacznie większe niż kiedykolwiek widzieliśmy w przeszłości. Zimą zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był najniższy w historii o tej porze roku. Szczególnie niepokojące jest to, że ocieplające zjawisko El Niño wciąż postępuje, w związku z czym możemy spodziewać się, że te rekordowe temperatury utrzymają się przez wiele miesięcy, co będzie miało kaskadowy wpływ na nasze środowisko i społeczeństwo.
– powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO
WMO łączy zbiór danych C3S, zwany ERA5, z pięcioma innymi wiodącymi międzynarodowymi zbiorami danych na potrzeby swoich działań w zakresie monitorowania klimatu. Ich tymczasowy raport o stanie globalnego klimatu na rok 2023 zostanie opublikowany na początku konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych COP28, która odbędzie się w listopadzie w Dubaju.
Bezprecedensowe jak na tę porę roku temperatury zaobserwowane we wrześniu – po rekordowym lecie – pobiły rekordy w niezwykły sposób. Ten ekstremalny miesiąc pchnął rok 2023 na wątpliwe zaszczytne pierwsze miejsce – na dobrej drodze do tego, aby był najcieplejszym rokiem i był o około 1,4°C (2,5°F) wyższy od średnich temperatur przed epoką przemysłową. Dwa miesiące po COP28 – poczucie pilności ambitnych działań klimatycznych nigdy nie było bardziej krytyczne.
– powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S
Równie źle jest na morzu. Średnia temperatura powierzchni morza we wrześniu nad oceanem pozabiegunowym osiągnęła 20,92°C (69,66°F), najwyższą w historii w tym miesiącu i drugą najwyższą we wszystkich miesiącach, za sierpniem 2023 roku. Piąty miesiąc z rzędu zasięg lodu na morzu antarktycznym utrzymywał się na rekordowo niskim poziomie jak na tę porę roku. Średni zasięg we wrześniu był o 9% niższy od średniej miesięcznej z lat 1991–2020, najniższej w tym miesiącu i najniższej rocznej maksymalnej w ramach 45-letniego zbioru danych satelitarnych.
Jednak WMO twierdzi, że rekordowe temperatury na lądzie i morzu we wrześniu nie oznaczają, że przekroczyliśmy poziom 1,5 °C (2,7 °F) określony w Porozumieniu paryskim, ponieważ odnosi się to do długotrwałego ocieplenia na przestrzeni wielu lat .
Dane za wrzesień pojawiają się w nowym raporcie podsumowującym opublikowanym przez ONZ ds. zmian klimatycznych, aby pomóc rządom w przeprowadzeniu podczas COP28 „globalnego podsumowania”, które będzie stanowić podstawę dla kolejnej rundy planów działań w dziedzinie klimatu w ramach Porozumienia paryskiego.
Raport ponownie mówi nam, że świat zszedł z właściwej ścieżki. COP28 to moment, w którym wszystkie strony łączą się i przedstawiają możliwe do zastosowania rozwiązania. Musimy być gotowi na prawdziwe odpowiedzi, aby stawić czoła wyzwaniom.
– powiedział Sultan Al Jaber, desygnowany na Prezydenta COP28
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródła: WMO | UN Climate Change | New Atlas