WMO ostrzega: w ciągu 5 lat groźny wzrost temperatury na Ziemi jest nieunikniony!

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała swój raport dotyczący prognoz klimatycznych na najbliższe pięć lat — szczerze mówiąc, wieści są tragiczne.

Termometr na plaży wshkazujacy ok. 40 st. Celsjusza
fot. Depositphotos

Organizacja WMO (World Meteorological Organization) co roku wydaje globalną aktualizację prognozy klimatycznej na okresy od roku do dekady. Raport ma na celu poinformowanie decydentów poprzez przedstawienie prognoz klimatycznych na nadchodzące lata, w tym przypadku od 2023 do 2027 roku. „Ten raport nie oznacza, że na stałe przekroczymy poziom 1,5 °C [2,7 °F] określony w porozumieniu paryskim, który odnosi się do długoterminowego ocieplenia na przestrzeni wielu lat” – powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO. „Jednak WMO alarmuje, że tymczasowo przekroczymy poziom 1,5 °C z rosnącą częstotliwością”.

Zobacz też: Tarcza z pyłu księżycowego może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi na Ziemi

Ostrzeżenie WMO towarzyszy przewidywaniom, że istnieje 98% prawdopodobieństwo, że co w najmniej jednym z następnych pięciu lat przekroczymy rekord temperatury. El Niño i zmiany klimatu prawdopodobnie spowodują ten wzrost temperatury.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach nastąpi ocieplenie El Niño, które połączy się z wywołanymi przez człowieka zmianami klimatycznymi, które popchną globalne temperatury na niezbadane terytorium. Będzie to miało daleko idące konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki wodnej i środowiska. Musimy być przygotowani.

– powiedział Taalas

El Niño występuje, gdy temperatura powierzchni morza w środkowej i wschodniej części tropikalnego Oceanu Spokojnego staje się znacznie wyższa niż średnia, powodując zmianę cyrkulacji atmosferycznej. Więcej ciepła w atmosferze i wyższe temperatury powierzchni oceanów mogą prowadzić do zwiększenia prędkości wiatru podczas burz tropikalnych i silnie wpływać na życie morskie u wybrzeży Pacyfiku.

Ponadto WMO przewiduje, że ocieplenie Arktyki będzie prawdopodobnie trzykrotnie wyższe niż średnia światowa. To martwi ekspertów.

Przez większość historii Ziemi planeta była pozbawiona polarnych czap lodowych. Ale przejścia z lodowatego świata (jak dzisiaj) [do] świata wolnego od lodu są zwykle znacznie wolniejsze. Zmierzamy w kierunku globu wolnego od lodu, ale tempo, w jakim wszystko się zmienia, przypomina najbardziej ekstremalne i niszczycielskie ocieplenie w przeszłości Ziemi.

– powiedział Chris Mays, wykładowca paleontologii na University College Cork w Irlandii

Jeśli chodzi o opady, prognozy WMO sugerują, że w Sahelu, północnej Europie, na Alasce i północnej Syberii wystąpią zwiększone opady, przy zmniejszonych opadach spodziewanych nad Amazonką i niektórymi częściami Australii.

W 2015 roku nasza szansa na przekroczenie 1,5 °C wynosiła zero — od tego czasu stale rośnie. W latach 2017-2021 istniało 10% szans, że przekroczymy poziom ustalony w porozumieniu paryskim. Zgodnie z najnowszymi prognozami WMO prawdopodobieństwo, że globalna temperatura przy powierzchni przekroczy 1,5 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej przez co najmniej jeden rok od chwili obecnej do 2027 roku, wynosi 66% lub więcej.

Prognozy WMO, co zrozumiałe, wzbudziły niepokój wśród ekspertów

Prognozy dotyczące najcieplejszego roku w historii w ciągu najbliższych pięciu lat oznaczają dalsze problemy dla zdrowia ludzi na całym świecie. Wiemy, że zmiana klimatu negatywnie wpływa na zdrowie na różne sposoby, w tym poprzez bezpośrednie fizyczne skutki fal upałów, takie jak udar cieplny, oraz pośrednie skutki rosnących temperatur, takie jak przyczynianie się do braku bezpieczeństwa żywności i wody.

– powiedziała Belle Workman, pracownik naukowy w Melbourne Climate Futures na Uniwersytecie w Melbourne

Niektórzy podkreślali wiarygodność nauki leżącej u podstaw tych przewidywań

Dane wykorzystane do pokrycia całego globu przy użyciu kombinacji pomiarów powierzchniowych i satelitarnych są dokładnie kontrolowane pod względem jakości przez agencje meteorologiczne i badaczy naukowych na całym świecie. Modelowanie systemu klimatycznego przez 11 różnych instytucji zostało wykorzystane do stworzenia prognoz na lata 2023–2027, zapewniając wysoki stopień pewności prognoz, ponieważ są one powielane w różnych grupach badawczych.

— powiedziała Janette Lindesay z Fenner School of Environment and Society w australijskim Uniwersytet Narodowy

Aktualizacja klimatyczna WMO Global Annual to Decadal jest dostępna do pobrania formacie PDF.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Światowa Organizacja Meteorologiczna za pośrednictwem Scimex | Scimex | New Atlas
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos