Pokémony w Muzeum Van Gogha mają uczyć o sztuce

Rozpoczyna się nowa misja edukacyjna Pokémonów w Muzeum Van Gogha, ale nie musisz jechać aż do Amsterdamu, żeby zdobyć promocję „Pikachu w szarym filcowym kapeluszu”.

Współpraca Muzeum Van Gogha i The Pokémon Company International

Jeśli film Pokémon Company zapowiadający nadchodzącą współpracę z Muzeum Van Gogha wystarczył, aby pomyśleć o rezerwacji biletu do Amsterdamu, obietnica impresjonistycznej karty promocyjnej Pikachu może po prostu załatwić sprawę. Aby uczcić 50. rocznicę istnienia, Muzeum Van Gogha nawiązało ono współpracę z Pokémon Company przy specjalnym wydarzeniu, którego celem było zapoznanie młodych artystów z twórczością Van Gogha i pokazanie ludziom, jak duży wpływ na niego wywarła sztuka japońska.

Ta współpraca umożliwi następnemu pokoleniu poznanie sztuki i biografii Vincenta van Gogha w świeżym ujęciu. Korzystając ze swego wieloletniego doświadczenia edukacyjnego, Muzeum Van Gogha i firma Pokémon Company International przygotowały niezwykłe atrakcje dla dzieci, ich opiekunów oraz, mamy nadzieję, wielu innych osób, które odwiedzą Muzeum Van Gogha.

– powiedziała Emilie Gordenker, dyrektorka generalna Muzeum Van Gogha

Oprócz aktywności na miejscu, które poprowadzą zwiedzających muzeum przez wybrane obrazy Van Gogha i ich historie, dostępna będzie także internetowa eksploracja jego fascynacji kulturą japońską.

Nawet jeśli nie uda Ci się dotrzeć do muzeum, aby osobiście zdobyć kartę „Pikachu w szarym filcowym kapeluszu”, promocje będą również dostępne w Centrum Pokémon, uwzględnione w zamówieniach ze specjalnej kolekcji inspirowanej tą współpracą.

Ale dla tych, którzy chcą się tam wybrać, współpraca z Pokémon x Museaum Van Gogh potrwa od 28 września 2023 roku do 7 stycznia 2024 roku, a bilety wstępu do muzeum (które są wymagane przy wejściu i można je kupić wyłącznie online) są już dostępne w sprzedaży.

Współpraca firmy Pokémon i Muzeum Van Gogha będzie obejmować wymienione poniżej działania trwające od 28 września do 7 stycznia 2024 roku. Aby wziąć udział w tych zajęciach należy zakupić zwykły bilet wstępu do muzeum, który jest dostępny wyłącznie online.

 • Prezentacja „Pokémon w Muzeum Van Gogha” (stała wystawa, 1. piętro)
  Kilka z najsłynniejszych dzieł Vincenta van Gogha ze stałej wystawy Muzeum Van Gogha było źródłem inspiracji dla sześciu obrazów wykonanych przez artystów z firmy Pokémon Company. Wśród przykładów można wymienić Pikachu pokazanego w pracy zainspirowanej Autoportretem w szarym filcowym kapeluszu (1887) i Pokémona Sunflorę, który jest ukryty w jednej z wersji słynnych Słoneczników (1889) Van Gogha, natomiast relaksującego się Snorlaxa i Munchlaxa można zobaczyć w pracy zainspirowanej Sypialnią (1888). Tych sześć specjalnie stworzonych obrazów można podziwiać na pierwszym piętrze budynku Rietveld (Rietveldgebouw)
 • Zajęcia Pokémon Adventure (6 lat+, ulotki dotyczące tej aktywności są rozdawane w Atrium)
  Ulotka Pokémon Adventure poprowadzi zwiedzających do dzieł Vincenta van Gogha, które były źródłem inspiracji dla sześciu obrazów przedstawionych w ramach specjalnej prezentacji Pokémon w Muzeum Van Gogha. Podczas tych zajęć zwiedzający odkryją muzeum i historie kryjące się za obrazami. Gdy uczestnicy ukończą Pokémon Adventure, mogą oddać wypełnioną ulotkę, aby otrzymać specjalną kartę promocyjną Pikachu x Muzeum Van Gogha (zależnie od dostępności). Ulotka Pokémon Adventure jest dostępna w języku holenderskim i angielskim.
 • Materiały edukacyjne online Pokémon x Van Gogh – Van Gogh w szkole (poziom szkoły podstawowej/gimnazjum)
  Vincent ogromnie podziwiał wszystko, co było związane z Japonią, a japońskie grafiki nauczyły go inaczej patrzeć na świat. Przemawiały do niego płaszczyzny pokryte mocnymi kolorami, tematy odnoszące się do codzienności i dbałość o szczegóły obecne w przyrodzie. Wykorzystując jako punkt wyjścia współpracę firmy Pokémon x Muzeum Van Gogha, uczniowie uzyskają wiedzę na temat powiązań pomiędzy Van Goghiem a Japonią i dowiedzą się, jak inspiracja może działać w obydwu kierunkach. Materiały szkoleniowe są dostępne zarówno w języku holenderskim, jak i angielskim.
 • Instrukcja wideo „Jak narysować Pikachu” (Rietveldgebouw 0)
  W muzeum będzie dostępna instrukcja wideo dla zwiedzających, zawierająca wskazówki jak narysować uwielbianego przez fanów Pokémona Pikachu i zachęcająca ich do spróbowania własnych sił.

W Sklepie Muzeum Van Gogha będzie również dostępna wyjątkowa oferta towarów przedstawiających prace artystyczne powstałe w ramach współpracy firmy Pokémon x Muzeum Van Gogha.

Mathieu Galante, Dyrektor ds. licencji w Pokémon Company International, powiedział: „Zawsze szukamy fantastycznych partnerów, z którymi będziemy mogli wspólnie tworzyć wyjątkowe i radosne atrakcje dla fanów Pokémonów i autentycznie znaleźliśmy taką możliwość we współpracy z Muzeum Van Gogha. Istnieje silny związek między inspiracją twórców Pokémonów a inspiracją stojącą za niektórymi z najsłynniejszych dzieł Vincenta Van Gogha. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy dzieci odkryją świat sztuki i zanurzą się w nim za sprawą niesamowitych dzieł Van Gogha i Pokémonów.”

Więcej informacji na temat współpracy można uzyskać, odwiedzając stronę internetową Muzeum Van Gogha. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Muzeum Van Gogha