Co w nowym sezonie Teatru Telewizji?(jesień/zima 2023)

Teatr Telewizji Telewizji Polskiej w nadchodzącym sezonie nadal będzie świętował swój jubileusz 70-lecia.

Teatr Telewizji (logo)

Na widzów Teatru Telewizji czekają spektakle odwołujące się zarówno treścią, jak i formą do najlepszych tradycji Teatru TV. Od września do grudnia osiem przedstawień zostanie zrealizowanych „na żywo” ze studia na Woronicza, a także z oddziałów terenowych w Lublinie, Warszawie i Wrocławiu. Do repertuaru powracają przedstawienia kryminalne w paśmie Teatru Sensacji – Powrót Kobry.

Zobacz też: Na 35mm.online obejrzysz online polską klasykę

Już we wrześniu zainauguruje odświeżone pasmo Teatru Sensacji – Powrót Kobry, a w nim pojawią się spektakle łączące dreszczyk emocji z przymrużeniem oka. W II połowie XX wieku Teatr Sensacji cieszył się ogromną popularnością i przyciągał przed ekrany wielomilionową publiczność.

W ramach odświeżonego pasma zaplanowano nie tylko wcześniej zrealizowane przedstawienia, ale także będzie można zobaczyć współczesne wersje dwóch cenionych spektakli kryminalnych napisanych w latach 60., czyli „Mord w hurtowni” autorstwa Marka Domańskiego, który wyreżyseruje Adam Sajnuk oraz „Znowu łut szczęścia” Joe Alexa – w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz.

W repertuarze znajdą się również dwa przedstawienia zrealizowane na podstawie tekstów mistrza Aleksandra Fredry, którego rokiem ogłoszono rok 2023. 4 września Teatr Telewizji zaprosi na inscenizację „Pierwszej lepszej”, wzbogaconą o oryginalną warstwę muzyczną, wyreżyserowaną przez Magdalenę Małecką-Wippich. Natomiast 18 grudnia pokaże spektakl „Podstolina” będący reinterpretacją „Zemsty” w reżyserii Mariusza Malca.

Teatr Telewizji TVP
fot. TVP (I. Sobieszczuk)

Wśród różnorodnych gatunkowo sztuk dramaturgów polskich i zagranicznych, inspirowanych pierwszymi dekadami rozwoju Teatru Telewizji widzowie będą mogli zobaczyć:

  • sztukę Moliera „Latający lekarz” (reż. Krzysztof Lang), która była pierwszą molierowską inscenizacją Teatru Telewizji (1957 r., reż. Bronisław Pawlik),
  • prowokującą rozważania moralne sztukę Jerzego Szaniawskiego „Zegarek” (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska), wcześniej zrealizowaną przez Jerzego Antczaka w 1961 roku,
  • spektakl muzyczny „Apetyt na czereśnie” (reż. Anna Sroka-Hryń), które w latach 70. zaistniało na telewizyjnej scenie w reżyserii Romualda Szejda.

W planach powtórkowych Teatru Telewizji zaznaczone zostaną akcenty okolicznościowe i rocznicowe – m.in. „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza i w reżyserii Roberta Glińskiego z ostatnią rolą Barbary Krafftówny (emisja w przededniu 95. rocznicy urodzin aktorki), a także „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Macieja Prusa, który jest pożegnaniem zmarłego w kwietniu tego roku twórcy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska SA