„Bezpieczny autobus” już jest w mObywatelu!

W nowej wersji aplikacji mObywatel sprawdzisz dane techniczne autobusów przed podróżą — w ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

„Bezpieczny autobus” w aplikacji mObywatel 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0 można już sprawdzić czy autobus, którym podróżujemy my lub nasi bliscy, jest bezpieczny. Ta funkcja przyda się szczególnie rodzicom, które wysyłają swoje dzieci na kolonie czy wycieczki. Nowa opcja „Bezpieczny autobus” pozwala upewnić się jaki jest stan techniczny danego pojazdu. Aby skorzystać z funkcji wystarczy zalogować się do swojej aplikacji mObywatel, kliknąć ikonkę „Bezpieczny autobus” i wpisać numer rejestracyjny autobusu, którego dane chcesz sprawdzić. 

Aplikacja pokaże, czy:

  • pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne i informację, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
  • pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

W raporcie znajdziesz również:

  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego, 
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu.
„Bezpieczny autobus” w aplikacji mObywatel 2.0
„Bezpieczny autobus” w aplikacji mObywatel 2.0

Jak wyjaśnia minister Cieszyński, w apce możemy sprawdzić wszystkie autobusy, które mają polskie rejestracje: wycieczkowe, rejsowe i miejskie. „Zrobimy to szybko, używając tylko swojego smartfona. Jeśli stan techniczny pojazdu wzbudza nasze wątpliwości, sprawdzimy to jeszcze przed wezwaniem odpowiednich służb” – dodaje.

Dane w aplikacji mObywatel pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów – jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji