Safari Technology Preview 173 z nowymi funkcjami

Apple wydało poglądową wersję przeglądarki Safari Technology Preview 173, zaktualizowaną o funkcje dostępne pod systemem macOS Sonoma 14.

Ikona Safari Technology Preview (Apple Developer)

W tym miesiącu firma Apple wydała pierwszą wersję beta systemu macOS Sonoma 14, która zawiera nowe funkcje, takie jak interaktywne widżety na pulpicie, nowe narzędzia do edycji plików PDF i tryb gry. Aktualizacja jest również dostarczana z nową wersją przeglądarki Safari 17, która wprowadza ulepszenia do przeglądarki internetowej firmy Apple. Ale jeśli nie chcesz czekać na wypróbowanie nowego Safari, Apple zaktualizowało teraz Safari Technology Preview do wersji 173 o niektóre funkcje dostępne pod systemem macOS Sonoma.

Zobacz też: Safari Technology Preview 172 ze znaczącymi ulepszeniami

Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Safari Technology Preview, już tłumaczę – to alternatywna wersja przeglądarki internetowej Apple’a, która dodaje funkcje eksperymentalne. W ten sposób programiści mogą przygotować swoje strony internetowe i aplikacje internetowe do nowych technologii, zanim staną się one dostępne publicznie.

Safari Technology Preview 173 to pierwsza wersja oparta na przeglądarce Safari 17, która jest fabrycznie zainstalowana z systemem macOS Sonoma beta. Nowa wersja Safari ma kilka ulepszeń, w tym obsługę formatów multimedialnych JPEG XL i HEIC oraz obsługę Live Text dla tekstu pionowego. Istnieją również duże aktualizacje dla twórców stron internetowych.

Tryb projektowania responsywnego został odświeżony, aby „skupić się na responsywności projektu strony na dowolnej szerokości i wysokości na komputerze Mac”. Menu Deweloper również zostało przeprojektowane, aby ułatwić znajdowanie kluczowych narzędzi używanych do tworzenia i testowania witryn i aplikacji internetowych.

Apple zastąpiło również sekcję Funkcje eksperymentalne, która była raczej zagracona, nowym ustawieniem Flagi. To menu umożliwia użytkownikom wyszukiwanie określonych funkcji do wypróbowania. Funkcje eksperymentalne są teraz podzielone na kategorie: stabilne, testowalne, podglądowe lub deweloperskie.

Pod systemem macOS Sonoma przeglądarka Safari 17 dodaje również Profile, aby umożliwić użytkownikom organizowanie i oddzielanie ich danych przeglądania i aplikacji internetowych, a także ulepszone przeglądanie prywatne. Jednak te funkcje nie będą jeszcze dostępne w tej wersji dla użytkowników korzystających z nowego Safari pod systemem macOS Ventura.

Jak zainstalować Safari Technology Preview 173?

Eksperymentalną przeglądarkę internetową Apple’a można pobrać ze strony Apple Developer. Następnie wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, aby zainstalować aplikację na komputerze Mac. Warto zauważyć, że ta wersja nie zastępuje głównej aplikacji Safari.

Nową wersję Safari Technology Preview 173 można zainstalować zarówno pod systemem macOS Sonoma beta, jak i macOS Ventura. Oznacza to, że użytkownicy korzystający z najnowszej oficjalnej wersji systemu macOS mogą korzystać z najnowszych zmian w przeglądarce Safari bez konieczności instalowania wersji beta systemu operacyjnego.

Więcej informacji o nowościach w przeglądarkach Safari 17 i Safari Technology Preview 173 można znaleźć na stronie Safari Technology Preview 173 Release Notes.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac | Apple