Cała prawda o feminatywach i jak to z nimi jest: to wymysł współczesnych feministek czy językowa tradycja, o której zapomnieliśmy?
Skąd tyle zamieszania wokół kobiecych nazw zawodów? Kogo tak właściwie drażnią i dlaczego obrosły tyloma mitami? Martyna F. Zachorska, językoznawczyni znana jako Pani od Feminatywów, pokazuje w swojej najnowszej książce pt. Żeńska końcówka języka, jak język – zwyczaje językowe, przysłowia czy potoczne zwroty – buduje obraz naszego świata, w tym nasze postrzeganie kobiet, płci czy ciała. Pisze też o tym, jak polszczyzna radzi sobie z opisywaniem seksualności, zwłaszcza kobiecej, czy niebinarności.
Zobacz też: Najczęstsze błędy językowe popełniane w polskim internecie w 2019 roku
A co więcej, autorka nie boi się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki internetu, czyli do manosfery, w której redpillowcy rozprawiają o tym, jak feministki represjonują białych mężczyzn.
Definicja feminatywów z książki Żeńska końcówka języka Martyny F. Zachorskiej: Feminatywy są to, najprościej rzecz ujmując, „żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów i funkcji”. Najczęściej tworzymy je, dodając do formy męskiej tak zwane „żeńskie końcówki”, czyli przyrostki takie jak -ka, -ini/-yni, -ica. Feminatywy to nazwy kobiet określające pełnioną przez nie funkcję, zajmowane stanowisko, wykonywany zawód czy posiadany tytuł.
Martyna F. Zachorska nieraz usłyszała, że jest dziunią z Instagrama, ale mimo to nie przestaje edukować w sieci, codziennie serwując solidną dawkę wiedzy o języku. Prywatnie pasjonatka sztuki iluzji, sama jednak nie nabiera się na retoryczne sztuczki. Lubi przełamywać lingwistyczne schematy i nie poddaje się stereotypom. Jej książka może rozpocząć w twojej głowie (i w twoim języku) prawdziwą rewolucję!
Informacje o książce
- Tytuł: Żeńska końcówka języka
- Autorka: Martyna F. Zachorska
- Wydawnictwo:Wydawnictwo Poznańskie
- Liczba stron: 320
- Data premiery: 26 kwietnia 2023
- Wymiary: 150 ✕ 200 ✕ 30 mm
- Indeks: 55489263
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: opis wydawcy