„Żeńska końcówka języka” – co warto wiedzieć o feminatywach?

Cała prawda o feminatywach i jak to z nimi jest: to wymysł współczesnych feministek czy językowa tradycja, o której zapomnieliśmy?

„Żeńska końcówka języka” - okładka książki Martyny F. Zachorskiej (Wydawnictwo Poznańskie)
„Żeńska końcówka języka” – okładka książki Martyny F. Zachorskiej (Wydawnictwo Poznańskie)

Skąd tyle zamieszania wokół kobiecych nazw zawodów? Kogo tak właściwie drażnią i dlaczego obrosły tyloma mitami? Martyna F. Zachorska, językoznawczyni znana jako Pani od Feminatywów, pokazuje w swojej najnowszej książce pt. Żeńska końcówka języka, jak język – zwyczaje językowe, przysłowia czy potoczne zwroty – buduje obraz naszego świata, w tym nasze postrzeganie kobiet, płci czy ciała. Pisze też o tym, jak polszczyzna radzi sobie z opisywaniem seksualności, zwłaszcza kobiecej, czy niebinarności.

Zobacz też: Najczęstsze błędy językowe popełniane w polskim internecie w 2019 roku

A co więcej, autorka nie boi się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki internetu, czyli do manosfery, w której redpillowcy rozprawiają o tym, jak feministki represjonują białych mężczyzn.

Definicja feminatywów z książki Żeńska końcówka języka Martyny F. Zachorskiej: Fe­mi­na­ty­wy są to, najprościej rzecz ujmując, „żeń­skie formy gra­ma­tyczne nazw za­wo­dów i funk­cji”. Naj­czę­ściej two­rzymy je, do­da­jąc do formy mę­skiej tak zwane „żeń­skie koń­cówki”, czyli przy­rostki ta­kie jak -ka, -ini/-yni, -ica. Fe­mi­na­tywy to na­zwy ko­biet okre­śla­jące peł­nioną przez nie funk­cję, zaj­mo­wane sta­no­wi­sko, wy­ko­ny­wany za­wód czy po­sia­dany ty­tuł.

Martyna F. Zachorska nieraz usłyszała, że jest dziunią z Instagrama, ale mimo to nie przestaje edukować w sieci, codziennie serwując solidną dawkę wiedzy o języku. Prywatnie pasjonatka sztuki iluzji, sama jednak nie nabiera się na retoryczne sztuczki. Lubi przełamywać lingwistyczne schematy i nie poddaje się stereotypom. Jej książka może rozpocząć w twojej głowie (i w twoim języku) prawdziwą rewolucję!

Informacje o książce

  • Tytuł: Żeńska końcówka języka
  • Autorka: Martyna F. Zachorska
  • Wydawnictwo:Wydawnictwo Poznańskie
  • Liczba stron: 320
  • Data premiery: 26 kwietnia 2023
  • Wymiary: 150 ✕ 200 ✕ 30 mm
  • Indeks: 55489263

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opis wydawcy