Pierwsza na świecie demonstracja Stable Diffusion na smartfonie z Androidem

Qualcomm demonstruje na urządzeniu mobilnym sztuczną inteligencję do generowania grafiki dla smartfonów z funkcją Smart Diffusion.

Obraz AI kota, wygenerowany na smartfonie
Obraz AI kota, wygenerowany na smartfonie | fot. Qualcomm

Qualcomm AI Research donosi, że stworzył wersję generatywnego konwertera tekstu na obraz AI, który działa na smartfonach z Androidem. Dokonano tego przy użyciu silnika sztucznej inteligencji OEM i procesora sześciokątnego, który jest częścią nowego flagowego SoC Snapdragon 8 Gen 2, i zaowocowało najszybszym jak dotąd przykładem generowania obrazu AI na urządzeniu mobilnym.

Zobacz też: DJ Spotify to oparta o sztuczną inteligencję niestandardowa playlista!

Stable Diffusion to podstawowy model sztucznej inteligencji, który „koduje ogromną ilość (1 miliard parametrów lub więcej) wiedzy o mowie i obrazach” w celu wygenerowania fotorealistycznego obrazu na podstawie dowolnego opisu tekstowego w około 100 sekund lub mniej. W związku z tym jest to zasób oparty na chmurze. Grupa Qualcomm AI Research twierdzi, że to narzędzie działa na urządzeniu mobilnym opartym na nowym flagowym procesorze Snapdragon 8 Gen 2.

Wiceprezes firmy ds. inżynierii, dr Jilei Hou, twierdzi, że jest to możliwe dzięki postępom Qualcomm AI Stack, AI Model Efficiency Toolkit (AIMET) i AI Engine, które pozwoliły grupie wykorzystać konwencjonalną wersję Stable Diffusion w formacie danych FP32 i skonwertowanie jej „poprzez kwantyzację, kompilację i akcelerację sprzętową” do „kompaktowej” wersji opartej na INT8 dla procesora sześciokątnego ósmej generacji.

Podobno umożliwiło to referencyjnemu smartfonowi użycie nowego modelu do przedstawienia danych wejściowych „Super słodki puszysty kot wojownik w zbroi, fotorealistyczny, 4K, ultra szczegółowy, renderowanie vray, nierzeczywisty silnik” w (subiektywnie) dokładnej formie obrazu w 14,42 sekundy – najszybsze jak dotąd na smartfonie i „porównywalnie z opóźnieniem w chmurze” (przynajmniej według Qualcomm).

Co więcej, proces ma się odbywać w pełni na urządzeniu, co dr Hou promuje jako korzystne pod względem niezależności od łączności, niezawodności, szybkości i, co być może najważniejsze, prywatności. Wiceprezes zachwala również inne potencjalne zastosowania tej sztucznej inteligencji na urządzeniu mobilnym, w tym edycję obrazu, skalowanie w górę rozdzielczości, zmianę stylu i wiele więcej.

Generowanie obrazu AI na smartfonie z Androidem
Generowanie obrazu AI na smartfonie z Androidem

Z drugiej strony dr Lou wskazuje również, że narzędzie powinno pojawić się publicznie „wraz ze Snapdragonem nowej generacji” – w związku z tym być może trzeba będzie poczekać co najmniej do 2024 roku na urządzenie z Androidem, które może samo działać jako maszyna do generowania obrazów bez potrzeby korzystania z internetu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Qualcomm | NotebookCheck