Szklana żabka staje się przezroczysta, przez przenoszenie czerwonych krwinek do wątroby

Szklane żabki są tak nazwane, ponieważ kiedy śpią, zamieniają swoje ciała w przezroczyste, aby uniknąć ataku przez drapieżników.

Szklana żabka sfotografowana podczas snu (po lewej) i na jawie (po prawej), pokazująca, jak czerwone krwinki są ukryte podczas snu
Szklana żabka sfotografowana podczas snu (po lewej) i na jawie (po prawej), pokazująca, jak czerwone krwinki są ukryte podczas snu | fot. Jesse Delia

Naukowcy odkryli teraz, że szklane żabki robią się przezroczyste, dzięki przenoszeniu swoich czerwonych krwinek do wątroby – a odkrycie to może mieć implikacje dla medycyny ludzkiej. Występujące w amerykańskich tropikach szklane żabki po prostu wyglądają na zielone, gdy są poza domem w nocy. W ciągu dnia nocne płazy śpią na spodniej stronie półprzezroczystych liści. Kiedy to robią, ich skóra i tkanka mięśniowa stają się przezroczyste, pozostawiając widoczne tylko ich kości, oczy i narządy wewnętrzne. W ten sposób stają się prawie niewidoczne dla drapieżników, które nie przyjrzą się dokładnie liściowi.

Może Cię zainteresować również: Aplikacja „Seek by iNaturalist” korzysta z AI do poznawania przyrody!

Podczas gdy wiele stworzeń wodnych również używa przezroczystości, aby ukryć się przed drapieżnikami, szklane żabki są jednymi z niewielu znanych zwierząt lądowych, które to robią. Jedną rzeczą, która powstrzymuje inne stworzenia, są ich bardzo widoczne, nieprzejrzyste krwinki czerwone. Niektóre ryby radzą sobie z tym problemem, nie wytwarzając czerwonych krwinek, ale tak nie jest w przypadku żab.

Aby dowiedzieć się, jaką strategię stosują płazy, zespół kierowany przez naukowców z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej i Duke University badał trzymane w niewoli szklane żabki Hyalinobatrachium fleischmanni, wykorzystując technikę znaną jako obrazowanie fotoakustyczne.

Krótko mówiąc, obrazowanie fotoakustyczne polega na wysyłaniu nieszkodliwego światła laserowego do tkanki biologicznej, gdzie jest ono absorbowane przez cząsteczki – takie jak te w krwinkach czerwonych – i przekształcane w fale ultradźwiękowe. Analizując te fale, naukowcy byli w stanie zmapować lokalizację czerwonych krwinek w organizmie.

Co ważne, technika ta nie wymagała krępowania żab, ich zabijania ani wstrzykiwania środków kontrastowych, z których każdy powodowałby, że przestałyby być przezroczyste.

Dwie przezroczyste szklane żabki widziane przez liść
Dwie przezroczyste szklane żabki widziane przez liść | fot. Jesse Delia

Stwierdzono, że podczas snu żaby przenoszą prawie 90% swoich czerwonych krwinek z krwioobiegu do wątroby, dzięki czemu ich skóra i tkanka mięśniowa są dwa do trzech razy bardziej przezroczyste niż wcześniej. Dodatkowo ich wątroba ma lustrzaną odblaskową błonę zewnętrzną, co również pomaga zmniejszyć jej widoczność.

U większości innych kręgowców grupowanie czerwonych krwinek w taki sposób może powodować tworzenie się potencjalnie śmiertelnych skrzepów w naczyniach krwionośnych. Jednak nigdy nie zdarza się to w przypadku szklanych żab. Naukowcy próbują teraz ustalić, dlaczego tak jest, w nadziei, że odpowiedź może prowadzić do wytworzenia leków zapobiegających powstawaniu zakrzepów krwi u ludzi.

To pierwsze z serii badań dokumentujących fizjologię przezroczystości kręgowców i miejmy nadzieję, że pobudzi to prace biomedyczne do przełożenia ekstremalnej fizjologii tych żab na nowe cele dla zdrowia ludzkiego i medycyny.

– powiedział Jesse Delia z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej , który kierował badaniem wraz z Carlosem Taboadą z Duke University – obaj naukowcy są stypendystami podoktoranckimi

Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie Science.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Duke University | EurekAlert | New Atlas