Robienie głupich kroków Monty Pythona zwiększa spalanie kalorii!

W nowym badaniu zmierzono wydatek energetyczny podczas wykonywania głupich, nieregularnych kroków podczas spacerów.

Ministerstwo głupich kroków - Monty Python

Włączenie regularnych spacerów do codziennej rutyny może być świetnym sposobem na spędzenie kilku aktywnych minut w ciągu dnia, ale co, jeśli sprawisz, że spacery będą tak nieefektywne, jak to tylko możliwe? W nowym badaniu zbadano ten pomysł za pomocą sposobu poruszania się pokazanego w słynnym skeczu Monty Pythona – „Ministerstwo głupich kroków” – i wykazano, że przyjmując ten rodzaj absurdalnego stylu chodzenia przez zaledwie 11 minut dziennie, dorośli mogą osiągnąć cele związane z aktywnością fizyczną i zmniejszyć ryzyko śmiertelność.

Zobacz także: Klasyka Monty Pythona w kwietniu na Netfliksie

Style chodzenia, o których mowa, zostały wykonane przez Mr Teabag i My Putey, postacie grane przez Johna Cleese’a i Michaela Palina, w skeczu Monty Pythona z 1971 roku „Ministerstwo głupich kroków”. Teraz przetestować dysproporcje w wydatkowaniu energii przez „głupich spacerowiczów” i regularnie spacerujących, aby znaleźć efektywny sposób chodzenia.

Do badania zakwalifikowano trzynastu zdrowych dorosłych, którym zmierzono wzrost i masę ciała, a następnie zmuszono do przejścia 30-metrowej (98-stopowej) trasy przez pięć minut w swoim zwykłym stylu. Po obejrzeniu filmu ze skeczu „Ministerstwa głupich kroków” badani powtórzyli kurs, naśladując nieefektywne chody dwóch postaci Monty Pythona.

W międzyczasie naukowcy monitorowali średnią prędkość, zużycie tlenu, wydatek energetyczny i intensywność ćwiczeń. To pokazało, że w porównaniu ze zwykłym spacerem, spacer Mr Teabaga, w którym nogi są naprzemiennie wyciągane i stopy przyciągane do twarzy podczas kroku, był znacznie bardziej energochłonny.

Pochłanianie tlenu wzrosło ponaddwukrotnie i mieściło się w zakresie intensywnych ćwiczeń, podczas gdy wydatek energetyczny był około 2,5 razy większy niż podczas zwykłego chodzenia. Naukowcy obliczyli, że chodzenie w stylu Mr Teabaga przez jedną minutę zamiast zwykłego chodzenia pozwoliło spalić dodatkowe 8 kalorii w przypadku mężczyzn i 5 kalorii u kobiet.

Ekstrapolując te ustalenia, zespół szacuje, że dorośli mogą osiągnąć 75 minut energicznych ćwiczeń zalecanych przez CDC, wykonując codziennie 11 minut marszu w stylu Mr Teabaga. Zauważają również, że nawet krótkie okresy aktywności fizycznej rozłożone w czasie mogą przynieść znaczące korzyści zdrowotne, więc jedno- lub dwuminutowe napady głupiego chodzenia mogą nadal być opłacalne.

Co więcej, badanie pokazuje, że jeśli nasze ruchy są z założenia nieefektywne, możemy sprawić, że nasze codzienne czynności będą lepsze dla naszego zdrowia.

Nasza analiza energii zużywanej podczas różnych stylów chodzenia ma na celu umożliwienie ludziom poruszania własnym ciałem w bardziej energiczny – i miejmy nadzieję radosny – sposób. Wysiłki mające na celu poprawę sprawności sercowo-naczyniowej powinny obejmować integrację i nieefektywność dla wszystkich.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie The BMJ.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BJM | Eurekaalert | New Atlas