Optymizm powoli wraca do branży turystycznej

Branża turystyczna zaczyna odbijać się po dwóch latach pandemicznego kryzysu, a prognozy dla tego sektora są coraz bardziej optymistyczne!

Optymistyczne prognozy dla branży turystycznej (wg UNWTO)
Optymistyczne prognozy dla branży turystycznej (wg UNWTO) | via Statista

Jeden z najgorszych okresów w historii turystyki – rok 2021 nie był dużą poprawą, ponieważ podróże pozostawały ograniczone w obliczu ciągłego zagrożenia stwarzanego przez COVID-19. Według Światowej Organizacji Turystyki Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNWTO, skrót od United Nations World Tourism Organization) przychody z turystyki (w tym wpływy z transportu pasażerskiego) pozostały o ponad 1 bilion dolarów poniżej poziomu sprzed pandemii w 2021 roku, co oznacza drugą bilionową stratę dla branży turystycznej od wielu lat.

Chociaż krótkie odbicie w miesiącach letnich 2020 roku podsyciło nadzieje na szybkie ożywienie sektora turystycznego, zostały one ostudzone wraz z każdą kolejną falą pandemii. I pomimo rekordowego globalnego wprowadzenia szczepionek, eksperci ds. podróży starali się zachować optymizm w 2021 roku, ponieważ rządy utrzymywały wiele ograniczeń, starając się ograniczyć rozprzestrzenianie się nowych, potencjalnie bardziej niebezpiecznych wariantów koronawirusa.

Jednak w połowie 2022 roku do branży turystycznej powrócił optymizm, ponieważ w wielu regionach zapotrzebowanie na podróże rośnie. Według najnowszego Barometru Turystyki UNWTO, eksperci branżowi są teraz znacznie bardziej pewni siebie niż na początku roku, przy czym 48 proc. uczestników panelu ekspertów spodziewa się pełnego ożywienia sektora turystycznego dopiero w 2023 roku, w porównaniu z zaledwie 32 proc. w styczniu tego roku.

Aż 44 proc. ankietowanych specjalistów z branży nadal uważa, że ​​powrót turystyki do poziomu sprzed pandemii potrwa do 2024 roku lub dłużej, w porównaniu z 64 proc. w styczniu. Oznacza to, że pesymistyczne prognozy dla turystyki maleją!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | United Nations World Tourism Organization (UNWTO)