Nominowana do Oscara „Sukienka” w HBO Max

Krótkometrażowy film Tadeusza Łysiaka zatytułowany „Sukienka” będzie dostępny do obejrzenia już w tym miesiącu wyłącznie w HBO Max.

„Sukienka” - film 2022

Film krótkometrażowy Sukienka (ang. The Dress) skupia się na bohaterce – Julii, która zmaga się z odrzuceniem społecznym i zastraszaniem, szukając miłości i intymności podczas pracy w przydrożnym motelu. Julia nie chce stłumić swojego pożądania, seksualności i tęsknoty za fizyczną intymnością, a kiedy w jej życiu pojawia się przystojny kierowca ciężarówki, jej niezrealizowane fantazje zaczynają się spełniać.

Krótka opowieść nie jest po prostu historią miłosną, ale uniwersalną opowieścią o tęsknocie, która dotyka każdego, niezależnie od dzielących nas barier i różnic.

„Zapominamy, że wszyscy jesteśmy z tej samej gliny i że wszyscy potrzebujemy miłości” – mówi Tadeusz Łysiak. „Świat jest pełen samotnych ludzi, którzy byli skazani na tę samotność, mimo że na nią nie zasługują. Mam nadzieję, że nasz film zwróci uwagę widzów na ten problem i pozwoli nam przestać patrzeć na siebie tylko w kontekście naszego wyglądu, kształtów twarzy, wzrostu, wagi czy innych aspektów fizycznych”.

To już druga nominacja do Oscara dla Warszawskiej Szkoły Filmowej, która jest producentem filmu Sukienka. Film krótkometrażowy był wyświetlany na prawie 40 festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył 19 nagród. Zwycięstwo w Atlanta Film Festival zakwalifikowało film do rywalizacji podczas tegorocznych Oscarów. w kategorii na najlepszy film krótkometrażowy.

„Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa „inność”, stali się bardziej otwarci i przyjmowali różne punkty widzenia. Wygląd nie ma znaczenia. Wszyscy mamy w sobie magię – mówi aktorka Anna Dzieduszycka, która gra Julię. Jej aktorstwo zostało docenione na wielu festiwalach w Polsce i za granicą – między innymi główną nagrodę dla najlepszej aktorki na Flicker’s Rhode Island International Film Festival w USA.

Zespół kreatywny tworzą głównie studenci i absolwenci Warszawskiej Szkoły Filmowej. Łysiak, który brał udział w prestiżowym szkolnym programie Future Frames – Generation Next of European Cinema w ramach Eastern Promises na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, czy autor zdjęć Konrad Bloch, który został doceniony za pracę przy filmie Sukienka na 45. Festiwalu Filmowym w Gdyni Festiwal, na którym zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia.

Producentem filmu krótkometrażowego jest reżyser i scenarzysta Maciej Ślesicki, współzałożyciel i rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jest producentem wielu filmów studenckich, w tym Naszej klątwy, nominowanej do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny w 2015 roku. Dobro, Milo i Glosno byli koproducentami projektu współfinansowanego przez Polski Instytut Filmowy. Salaud Morisset odpowiada za międzynarodową dystrybucję i sprzedaż. Sukienka jest jedyną nominowaną do Oscara produkcją z Polski w tym roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Deadline