Giganci apelują o odrzucenie dyskryminujących przepisów

Giganci technologiczni tacy jak Google, Apple, Meta i inne apelują do Teksasu o odrzucenie przepisów dyskryminujące osoby transpłciowe.

Dyskryminacja jest zła dla biznesu – nagłówek apelu gigantów technologicznych

Firmy Google, Apple i Meta znajdują się wśród ponad 60 innych firm, które proszą gubernatora Teksasu Grega Abbotta o zaniechanie niedawnych przepisów, które określają terapię potwierdzającą płeć dla nieletnich transpłciowych jako „przemoc wobec dzieci”.

W całostronicowej reklamie opublikowanej w piątkowym wydaniu Dallas Morning News firmy wzywają wladze w Teksasie do „porzucenia wysiłków na rzecz wpisania dyskryminacji w prawo”.

„Polityka ta wywołuje strach przed pracownikami i ich rodzinami, zwłaszcza tymi z dziećmi transpłciowymi, które mogą teraz stanąć przed wyborem najlepszej możliwej opieki medycznej dla swoich dzieci, ale ryzykują, że te dzieci zostaną zdyskryminowane przez te służby”, czytamy w reklamie. „To nie tylko złe, ma także wpływ na naszych pracowników, naszych klientów, ich rodziny i naszą pracę”. Pod reklama podpisało się ponad 60 firm.

Sygnatariuszami listu są duże firmy technologiczne, takie jak Microsoft, Salesforce, IBM i PayPal, a także korporacje blue chip, takie jak Johnson & Johnson, Ikea i Gap. Mniej więcej w tym samym czasie, gdy opublikowano wiadomość o reklamie, dyrektor generalny Apple’a Tim Cook zamieścił na Twitterze swoje własne przemyślenia na temat tego i innych przepisów anty-LGBTQ, które są obecnie uchwalane w USA:

Przedmiotowe ustawodawstwo Teksasu to dyrektywa wydana przez Abbotta 22 lutego 2022 roku, która wzywa agencje stanowe do „przeprowadzenia szybkiego i dokładnego śledztwa” w sprawie wszelkich zgłoszeń nieletnich przechodzących „procedury zmiany płci”. Dyrektywa nakłada obowiązek zgłaszania takich przypadków zarówno obywatelom, jak i profesjonalistom, takim jak nauczyciele, pielęgniarki i lekarze, i grozi osobom, które tego nie zrobią, „sankcjami karnymi”.

Apel firm w sprawie prawa dyskryminującego osoby transpłciowe w USA (Dallas Morning News)
Apel firm w sprawie prawa dyskryminującego osoby transpłciowe w USA (Dallas Morning News)

Nakaz – który zdaniem wielu ekspertów jest nielegalny – jest częścią fali ustaw anty-LGBTQ forsowanych przez konserwatywnych prawodawców w Stanach Zjednoczonych przed wyborami. Na Florydzie prawodawcy przyjęli niedawno ustawę zakazującą dyskusji o orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej w szkołach (nazywaną przez przeciwników ustawą Don’t Say Gay).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Dallas Morning News