57% ruchu internetowego pochodzi z telefonów

W 2021 roku około 57 procent ruchu internetowego na świecie było generowane przez telefony komórkowe.

Ruch internetowy na świecie według platform (mobile vs. desktop) 2021
Ruch internetowy na świecie według platform (mobile vs. desktop) 2021

Ponieważ smartfony od dawna są wszechobecne i dostępne dla wielu, a tanie plany transmisji danych są dostępne niemal na całym świecie, ten wynik nie jest to zaskoczeniem. Nieco bardziej zaskakujący jest udział ruchu generowanego przez urządzenia mobilne w porównaniu z urządzeniami stacjonarnymi w poszczególnych regionach.

Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, oparty na danych zebranych przez Statcounter, Europa, Ameryka Północna i Oceania nie mogą jeszcze porzucić swoich laptopów i komputerów stacjonarnych. W ubiegłym roku odpowiednio 53, 51 i 57 proc. ruchu w sieci było generowane przez urządzenia stacjonarne.

Z drugiej strony ludność afrykańska jest dobrze dostosowana do rynku płatności mobilnych, a wiele osób korzysta z aplikacji bez konieczności posiadania konta bankowego, aby płacić za codzienne wydatki. To podejście mobile-first jest również widoczne w udziale w ruchu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, który w 2021 roku osiągnął prawie 70 proc. na tym kontynencie.

Nawet przy różnych modelach, markach i planach danych do wyboru, jeśli chodzi o smartfony, świat jest nieco bardziej konserwatywny, jeśli chodzi o preferencje przeglądarki internetowej na mobile’u. W 2021 roku 63 proc. ruchu było generowane przez przeglądarkę Google Chrome, podczas gdy Safari firmy Apple stanowiło 25 procent udziału w ruchu mobilnym.

Z drugiej strony Samsung, będąc jedną z najlepiej sprzedających się marek Androida na świecie, nie jest w stanie przekonać właścicieli smartfonów do korzystania z ich przeglądarki: tylko około 6% światowego ruchu mobilnego było generowane przez przeglądarkę Internet od Samsunga.

W Polsce ruch internetowy generowany przez smartfony wynosi 54 proc. a komputery 46 proc.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Statcounter