Nowoczesne sieci pomogą obniżyć emisję CO2

Według szacunków przedstawionych w najnowszym raporcie Ericsson Mobility, transfer danych w sieciach komórkowych wzrośnie ponad 4-krotnie i w 2027 r. osiągnie 288 EB miesięcznie.

Ericsson Sustainability

W odpowiedzi na ten trend dostawcy usług i operatorzy telekomunikacyjni starają się ograniczać zużycie energii, aby przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Innowacje technologiczne umożliwiły obsługę znacznie większego ruchu w sieciach komórkowych przy niewielkim wzroście zużycie energii. Dzięki standardom i specyfikacjom 5G wdrażane są kolejne rozwiązania, które nie tylko pomogą nadal obsługiwać rosnące zapotrzebowanie na dane, ale także przyczynią się do obniżenia zużycia energii.

W latach 2011-2021 liczba mobilnych subskrypcji na świecie wzrosła z 6 mld do 8,1 mld, przy czym w tym czasie liczba subskrypcji samych smartfonów wzrosła o 5,6 mld. Popularność smartfonów spowodowała gigantyczny, 300-krotny skok ruchu danych w sieciach mobilnych z nieco poniżej 0,25 egzabajta (EB) do 65EB miesięcznie w ciągu dekady. 

Wdrożenie każdej nowej generacji telefonii komórkowej od czasu 3G zwiększało obawy związane z rosnącym zużyciem energii przez sieci komórkowe. Jednak, podczas gdy ruch sieciowy wzrósł wykładniczo w ciągu ostatnich 10 lat, globalne zużycie energii generowane przez operatorów i dostawców usług wzrosło zaledwie o 64 proc., z 91TWh do szacunkowych 150TWh. 

Jednak w związku z dużymi zmianami infrastrukturalnymi jakie niesie ze sobą wprowadzenie technologii 5G, istnieją obawy, że jeśli technologia piątej generacji zostanie wdrożona w taki sam sposób jak poprzednie generacje, zużycie energii przez sieci komórkowe dramatycznie wzrośnie.

Innowacje technologiczne odpowiadają na wyzwania

Za znaczną część zużycia energii w sieciach komórkowych odpowiada sieć dostępu radiowego (RAN). Poprawa wydajność energetycznej sieci radiowej była ważnym czynnikiem podczas uzgadniania standardu 5G NR.

„Jego konstrukcja stwarza nowe możliwości drastycznego obniżenia zużycia energii przez sieć w porównaniu z poprzednimi generacjami. Posiada również znacznie większą pojemność i jest w stanie generować niższe obciążenia przy większym ruchu sieciowym. To, w połączeniu ze zdolnością do głębszych i dłuższych okresów uśpienia, daje potencjał do znacznego zmniejszenia zużycia energii prze z produkty 5G NR – ostatecznie wpływając na ogólne obniżenie zużycie energii przez sieć” – mówi Marcin Sugak. 

10-year growth factor (Ericsson Mobility Report Nov 2021)

Sieci komórkowe to tylko część rozwiązania 

Jak czytamy w najnowszym raporcie Ericsson Mobility, połączenie przejścia na odnawialne źródła energii, modernizacji sprzętu i pełnego wykorzystania możliwości dzisiejszych sieci komórkowych w zakresie oszczędzania energii może natychmiast przynieść pozytywne zmiany, przyczyniając się w znacznym stopniu do realizacji celów dostawców usług w zakresie zerowej emisji netto.

źródło: Ericsson Mobility Report