Radio 357 ma już rok i nie zwalnia!

Radio 357, nadające regularnie w internecie już od roku, okazało się niebywałym sukcesem i jest dowodem na to, że markę tworzą ludzie!

1. urodziny Radia 357

Dokładnie 5 stycznia 2021 roku zaczęło nadawać internetowe Radio 357, które zostało stworzone między innymi przez byłych dziennikarzy Trójki. Wśród prowadzących są takie nazwiska jak Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach, Marcin Łukawski, Kuba Strzyczkowski, Katarzyna Borowiecka czy Ola Budka. Oczywiście wspaniałych autorów audycji jest wiele więcej tych bardziej znanych i mniej, ale które są odkryciem nowego radia.

Radio 357 to, po projekcie Radio Nowy Świat, drugie internetowe radio, które powstało po tym jak Trójka została zniszczona na skutek politycznych ruchów. I choć oba radia tworzone są przez ludzi Trójki, to różnią się swoim profilem i w moim odczuciu energią na antenie. Radio 357 pozbawione jest całkowicie polityki i zdecydowanie lepiej komunikuje się ze swoimi patronami, którzy wspierają ten projekt przez serwis Patronite. W radiu nie usłyszymy też ani jednej reklamy i póki co tak ma pozostać.

Po roku funkcjonowania Radia 357 można śmiało powiedzieć, że tworzą go ludzie z pasją, którzy cenią sobie zdanie wspierających słuchaczy i to dla nich tworzą to radio. Mam wrażenie, że to lekkie zatrzęsienie w Polskim Radiu w 2020 roku było niezbędne, aby nowy format radia w Polsce mógł się rozwijać. Ponownie w moim domu radio rozbrzmiewa bez obawy, że trafię na przynudzanie lub polityczne rzężenie.

Radio 357 to, jak sami o sobie mówią niezwykle zgrany zespół oraz stale powiększająca się społeczność wspierających słuchaczy, których w momencie publikacji tego wpisu jest już ponad 42 tysiące! Oczywiście radio dostępne jest za darmo dla wszystkich, jednak patroni mają dodatkowe przywileje takie jak chociażby

 • rekomendacje muzyczno-kulturalne od dziennikarzy – podpowiedzi co obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać. Można także wymyślać ciekawe podtytuły audycji Radia 357,
 • dostęp do „Twoje 357” – platformy podcastowej,
 • dostęp do wszystkich podcastów ekskluzywnych – nie emitowanych na antenie.
 • dostęp do postów dla patronów na Patronite – wraz z powiadomieniami e-mailowymi o nowych publikacjach,
 • dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku,
 • dostęp do transmisji wideo, które organizowane są regularnie dla patronów,
 • co tydzień autorskie playlisty na Spotify.

Urodzinowa ramówka Radia 357 w środę 5 stycznia 2022 roku

Ramówka Radia 357 - 5 stycznia 2022 r. (pierwsze urodziny radia)

Urodziny Radia 357 rozpoczną się od Ranka z Łodzi, z Colour Cafe na ul. Piotrkowskiej i spotkaniem ze słuchaczami. Filip Jaślar zagra na skrzypcach.

Tuż potem – Złe Radio. Zamiast Gąsa – Maja, a o 10:00 – wielka premiera. Na antenie i w mediach społecznościowych. Specjalny singiel i specjalny teledysk do utworu „A jednak cud” – The New Years 2022 feat. Ørganek & Bela Komoszyńska (możesz obejrzeć go poniżej).

Kuba Strzyczkowski zapyta wprawdzie „Co Państwo na to?”, ale możecie być pewni, że to nie będzie to zwyczajne pytanie. 

Po południu na 4 godziny stery przejmą Katarzyna Borowiecka, Agnieszka Obszańska i Ola Budka Będzie dużo śmiechu. Jak to na urodzinach :)

Popołudniówkę 357 poprowadzą wspólnie: Justyna Mączka, Ernest Zozuń, Grzegorz Sajór i Kuba Strzyczkowski. Spotkamy się z tymi, którzy również obchodzą urodziny 5 stycznia: bliźniakami Radia 357, urodzonymi dokładnie rok temu oraz Krzysztofem Wielickim, Andrzejem Mleczko i Marcinem Wójcikiem z kabaretu Ani Mru Mru. 

Między 19:00 a 20:00 Radio 357 otrzyma specjalną wiadomość, ułożoną z utworów zagranych przez Mateusza Fusiarza. Słuchacze będą mogli wziąć udział w zabawie w odkodowanie tej wiadomości!

Przez cały dzień będziemy też słuchać relacji z przebiegu mini przyjęć urodzinowych. Poza Łodzią, usłyszymy relacje jeszcze z Chorzowa, Bydgoszczy i Starachowic. Będzie też specjalny utwór z dedykacją, prosto z Krakowa i wspólne muzykowanie z Kortezem w Garażu 357.

O 20:00 przeniesiemy się do studia koncertowego w Domu Kultury Praga, w którym Marta Malinowska i Marcin Cichoński, sobie tylko znanymi metodami, przygotują nas na kulminacyjny moment tego dnia… 

…koncert Fisz Emade Tworzywo. Potrwa godzinę, będzie transmitowany na antenie, a poprowadzą go Maja Piskadło i Antoni Grudniewski. 

Po koncercie znów trochę wspomnień. Może usłyszymy też jakieś plany na przyszłość? Na zakończenie tego wspaniałego dnia, o 22:00: soundclash. Muzyczny pojedynek na utwory z bajek.

A teraz trochę liczb i statystyk

Jak podaje serwis WirtualneMedia, z badania Radio Track Kantar Polska wynika, że spadek słuchalności radiowej Trójki rozpoczął się od odejścia Dariusza Rosiaka w styczniu 2020 roku. Trend utrwaliło pożegnanie się z anteną Polskiego Radia Wojciecha Manna (marzec 2020) oraz skandal z listą przebojów, kiedy unieważniono notowanie po tym jak sukces odniosła piosenka Kazika krytyczna wobec Jarosława Kaczyńskiego zatytułowana „Twój ból jest lepszy niż mój” (maj 2020). Wówczas z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki.

W lipcu 2020 roku rozpoczęło nadawanie Radio Nowy Świat, a w styczniu 2021 Radio 357. Kiedy te stacje założone przez byłych dziennikarzy Trójki zyskiwały użytkowników (dane Mediapanelu), Trójka stopniowo ich traciła (dane Radio Track).

Słuchalność Trójki PR vs. Radio 357 i Radio Nowy Świat (2019-2021)
Słuchalność Trójki PR vs. Radio 357 i Radio Nowy Świat (2019-2021)
 • W ciągu 1,5 roku Trójka straciła ponad 1 mln słuchaczy (Radio Track, sty-mar 2020 — wrz-lis 2021)
 • W tym czasie Radio Nowy Świat i Radio 357 osiągnęły łącznie 1,55 mln słuchaczy (Mediapanel, listopad 2021)

dane radiowe – Radio Track, zasięg dzienny miesięczny (średnia dla okresów 3-miesięcznych)
dane internetowe – Mediapanel, zasięg miesięczny (średnia dla okresów 3-miesięcznych)

Przepływ słuchaczy z Trójki (PR3) do Radia Nowy Świat i Radia 357 (2019-2021)
Przepływ słuchaczy z Trójki (PR3) do Radia Nowy Świat i Radia 357 (2019-2021)

Nie jest zaskakujące, że słuchalność Trójki spada wraz z gwałtowną słuchalnością Radia Nowy Świat i Radia 357. Słuchacze podążyli bowiem za swoimi ulubionymi dziennikarzami i audycjami – a także zupełnie nowymi formatami, które wyróżniają nowo powstałe radia internetowe.

Stan z serwisu Patronite na 5 stycznia 2022 roku (godz. 11.00) – założę się jednak, że te dane będą znacznie wyższe już pod koniec dnia:

 • Liczba patronów: 42.322
 • Łączna miesięczna kwota finansowania: 804 815 zł
 • Łączna kwota zebrana od początku: 9.387.595 zł
Statystyki Radia 357 w serwisie Patronite z 5 stycznia 2022 r. godz. 11:00
Statystyki Radia 357 w serwisie Patronite z 5 stycznia 2022 r. godz. 11:00

Według oficjalnych danych, w listopadzie Radio 357 miało 1,25 miliona UU (unikalnych użytkowników), należy założyć, że na jednym urządzeniu może słuchać radia więcej osób, więc liczba ta może znacznie większa! Biorąc pod uwagę, że radia FM badane są metodą ankietową, może ona premiować duże, rozpoznawalne marki. W przypadku radia internetowego, dane słuchalności są bardziej precyzyjne i wiarygodne, ponieważ bazują na twardych danych dotyczących unikalnych użytkowników, którzy pobierają stream z internetu na swoje urządzenia.

Co dalej?

Jak wspomina Piotr Stelmach w rozmowie z Grzegorzem Ułanem z Antyweb, po wspaniałym Topie Radia 357 w budynku Skyfall, przychodzi czas na huczne pierwsze urodziny Radia 357, które obchodzone są właśnie dzisiaj – 5 stycznia 2022 roku. Ze względu na obostrzenia dzisiaj w całym kraju zorganizowany został cykl niewielkich spotkań z koncertowym finałem na antenie, a na większe spotkania przyjdzie jeszcze czas. A w kolejnych tygodniach i miesiącach cała ekipa będzie kontynuować prace nad stroną technologiczną i ofertą programową radia. Jak wspomina Stelmach, słuchacze zostaną zaskoczeni nie raz na antenie i poza nią.

Miejmy nadzieję, że patroni – czyli słuchacze, którzy finasowo wspierają radio na Patronite – będą mieli możliwość słuchania radia w lepszej jakości 256 kb/s (ACC), zamiast standardowej jakości 128 kb/s. Oczywiście, aby było to możliwe potrzebne są fundusze, więc im więcej będzie patronów, tym większe szanse na kolejne udogodnienia technologiczne!

Trzymam kciuki za ten projekt i zachęcam do wspierania przez serwis Patronite! W tym celu musisz założyć konto na Patronite, a następnie wyszukać Radio 357 w serwisie i wesprzeć dowolną kwotą zaczynającą się już tylko od 10 zł.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Radio 357 | WirtualneMedia | AntyWeb