„Bookshelf” to dla mnie najlepsza apka do inwentaryzacji książek

Aplikacja mobilna „Bookshelf” to jedna z niewielu aplikacji mobilnych, która świetnie poradzi sobie z Twoją biblioteczką – szczególnie, jeśli masz sporo polskich tytułów.

Aplikacja mobilna „Bookshelf - Your virtual library”

W sklepach z aplikacjami mobilnymi App Store i Google Play znajdziemy sporo aplikacji mobilnych, które pomogą Ci zarchiwizować posiadane tytuły książek – szczególnie, jeśli Twoja domowa bibliotek jest pokaźnych rozmiarów i powoli gubisz się, na której półce znajduje się dany tytuł. W osobnym artykule pisałem o najpopularniejszych aplikacjach (płatnych i bezpłatnych), przeznaczonych do zarządzania książkami, które pozwalają na łatwe i szybki skatalogowanie księgozbioru z odpowiednim przypisaniem do półki czy kategorii.

Większość z tych aplikacji opiera się na numerach ISBN książek, co oznacza, że wystarczy zeskanować aparatem kod kresowy z numerem ISBN, a aplikacja pobierze wszystkie niezbędne informacje z sieci na jej temat. Wśród informacji znajdują się oczywiście tytuł, autor, opis książki (w języku polskim lub angielskim – w zalezności od aplikacji), oryginalną okładkę, liczbe stron i wiele innych.

Jeśli pożyczamy książki znajomym istnieje również możliwość dodania w odpowiedniej pozycji, komu i kiedy pożyczyliśmy dany tytuł.

Mole książkowe mogą także śledzić swoje postępy w czytaniu książki – zaznaczając liczbę przeczytanych stron, a także mogą dodawać nieskończenie długą listę życzeń z tytułami, które chcą kupić.

Osoby, które chcą przypilnować swój budżet, którego część przeznaczają na książki mogą wpisać ceny i daty zakupu, aby zobaczyć ile w danym miesiącu wydali na zakup książę. W ten sam sposób można oszacować wartość całej swojej biblioteki, dzięki statystykom cen.

Dlaczego „Bookshelf” jest dla mnie najlepsza?

Przetestował 3 aplikacje (menedżery książek) do katalogowania książek, które na podstawie opisów wydały mi się najlepsze: BookBuddy: Library Manager, Book Track oraz Bookshelf. Pierwsze dwie, choć są bezpłatne do pobrania wymagają zapłaty, aby odblokować dodawanie więcej niż 11 książek – co jest konieczne, aby można było zarchiwizowań większy księgozbiór. :) Bookshelf jest w pełni bezpłatna i nie ma limitów dodawanych pozycji.

Najładniejszy interfejs ma Book Track, ale podobnie jak BookBuddy nie wszystkie informacje wyszukanych książek są pobierane z sieci, opisy są pobierane w języku angielskim i w wielu przypadkach trzeba samemu uploadować zdjęcia okładki książek lub wyszukać je w sieci i dopiero przypisać. Bookshelf z kolei ma minimalistyczny i prosty układ, który jest najbardziej uniwersalny i powinien przypaść każdemu do gustu – a do tego przewyższa konkurencję liczbą dopracowanych opcji.

Już po 15 dodanych pozycjach z pewnością będziecie mieć dość ręcznego uzupełniania informacji o książkach, dlatego najlepszą aplikacją do zarządzania księgozbiorów książek (przede wszystkim polskich tytułów) jest niewątpliwie Bookshelf, która miała problemy jedynie z niektórymi książkami wydanymi przed 2000 rokiem.

Podział i numeracja półek na przykładzie regału KALLAX od Ikei
Podział i numeracja półek na przykładzie regału KALLAX od Ikei

Oprócz tego, że jest bezpłatna, pozwala tworzyć wirtualne półki, które mogą odpowiadać naszym regałom. Ja rozwiązałem to w ten sposób, że pion półek nazwałem literami alfabetu (A, B, C, D, E…), a rzędy półek liczbami (1, 2, 3, 4, 5,…), dzięki czemu mam szybki wgląd, gdzie kryje się która książka. Wiem, czy jest na półce A2, A7 czy może na C5 – to świetne ułatwienie, szczególnie, jeśli półki są głębokie i upychacie książki jedna za drugą – u mnie mogę poustawiać nawet 3 rządki :)

Bookshelf – Your virtual library to także jedyna z tych aplikacji, które mają polskojęzyczny interfejs, jest prosta i intuicyjna, pobiera najwięcej informacji o książkach, bez potrzeby ręcznego uzupełniania.

Jeśli zansz inne, aplikacje, które równie bezproblemowo radzą sobie ze skanowaniem książek (pobierając o nich wszystkie informacje), umożliwiają eksportowania listy do arkusza kalkulacyjnego i tworzenie budżetowych statystyk, to daj znać w komentarzu – chętnie przetestuję. Póki co, uważam, że Bookshelf, stworzona przez Damira Juretica, jest najlepsza i najdokładniejsza w przypadku polskojęzycznych księgozbiorów.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Bookshelf
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Bookshelf

Aplikację pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

Inne aplikacje tego typu, które Cię mogą zainteresować: 

źródło: Bookshelf | opracowanie własne