Najdłuższe hity w historii zestawienia Billboard Hot 100 w USA

Zobacz zestawienia najdłuższych utworów, które trafiły na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych.

Najdłuższe hity muzyczne w historii USA, które znalazły się na 1. miejscu Billboard Hot 100
Najdłuższe hity muzyczne w historii USA, które znalazły się na 1. miejscu Billboard Hot 100

Taylor Swift wydała 12 listopada 2021 roku drugą odświeżoną wersję swojej starszej płyty, która spotkała się z uznaniem krytyków. Album „Red”(pierwotnie wydany w 2021 roku) jest uwielbiany nie tylko przez krytyków, ale także przez fanów. Także ponaddziesięciominutowa piosenka artystki zatytułowana „All Too Well” znalazła się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100 Charts w tydzień po wydaniu. Tym utworem Swift pobiła rekord utrzymywany przez Dona McLeana od 1972 roku, którego piosenka pt. American Pie (trwająca 8 minut i 37 sekund) była najdłuższym utworem, który zajął 1. miejsce w zestawieniu.

Prawie 50 lat temu, 15 stycznia 1972 roku, klasyczny „American Pie” Dona MacLeana wspiął się na pierwsze miejsce na cotygodniowych listach przebojów Billboardu. Chociaż sukces utworu był prawie do przewidzenia, dzięki jego nieuzasadnionym ukłonom w stronę amerykańskiej popkultury i historii muzyki, to jego długość – 8 min 37 s była daleka od klasycznej trzyminutowej formuły piosenki pop. Utwór został podzielony na dwie części na winylowym singlu wydanym w grudniu 1971 roku,.

MacLean, zapytany o zdanie po tym jak Swift pobiła jego rekord na liście Billboardu, był pełen wdzięku: „Spójrzmy prawdzie w oczy, nikt nigdy nie chce stracić tego pierwszego miejsca, ale cieszę się, że jest to kolejny świetny artysta, taki jak Taylor”.

Inni znani muzycy próbowali przez lata, ale nigdy tak naprawdę nie byli blisko. Niezależnie od tego, czy był to „We Are The World”, „Hotel California” The Eagles, czy „Don’t Stop 'Til You Get Enough” Michaela Jacksona, większość najdłuższych piosenek w historii Billboardu trwała około sześciu minut.

Wspinanie się Swift na szczyt listy z tak nieporęczną piosenką jest godne pochwały. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy krytycy, ten wyczyn nie jest oznaką powrotu do długiej ekspresji muzycznej, ale raczej wskazuje na lojalną grupę fanów Swift obejmującą cały świat, którzy uciekali się do odrobiny podstępu, aby wykonać zadanie: 54,4 miliona Amerykanów strumieniowało niezbędną liczbę odtworzeń, aby wypchnąć na szczyt także pięciominutową, akustyczną wersję piosenki „Sad Girl Autumn”.

źródło: Statista | Billboard Hot