Rower Cercle ma wbudowane składane krzesło, stół i łóżko

Wynalazca Bernhard Sobotta stworzył turystyczny rower modułowy Cercle, który można złożyć w krzesło i stół albo łóżko.

Rower modułowy Cercle

Samochody kempingowe (znane również jako kampery lub przyczepy kempingowe) nie tylko przewożą sprzęt – służą również jako schronienie w przypadku postoju. Dlaczego więc rowery turystyczne nie robią tego samego? Cóż, prototypowy rower Cercle właśnie to robi.

Wynalazca Bernhard Sobotta wpadł na ten pomysł, gdy był studentem wzornictwa przemysłowego na austriackim Uniwersytecie Nauk Stosowanych FH Joanneum. Zmotywowany żądzą wędrówek po wcześniejszych podróżach po Australii zdecydował, że jego praca licencjacka powinna dotyczyć pytania: „Czy można zintegrować nocleg na rowerze?”. Odpowiedzią jest obecny prototyp.

Zgodnie ze swoją nazwą Cercle rzeczywiście ma duże koło pośrodku ramy. W tym kręgu znajduje się 3,5-kilogramowy (7,7 funta) aluminiowy moduł znany jako CampingCompanion. Gdy rower jest w ruchu, moduł ten leży płasko i pokrywa się z resztą ramy. Kiedy rowerzysta zatrzymuje się i odstawia dwunożną podpórkę roweru, CampingCompanion rozkłada się tak, że po obu stronach jest ustawiony poziomo prostopadle do ramy.

Jeśli kierowca chce zjeść posiłek, może ustawić moduł tak, aby służył jako fotel rozkładany z małym stolikiem z przodu. Kiedy nadejdzie pora spania, można ją złożyć, aby przyjęła formę łóżka. Dołączony namiot nad ramą, zapewnia ochronę przed żywiołami, chociaż obecnie rolę tę pełni płachta brezentowa.

Oczywiście Cercle można wyposażyć w bagażniki i sakwy, podobnie jak inne rowery turystyczne. I choć może się wydawać, że jego kierownica nie jest połączona z przednim kołem, to łącza je dwie linki sterujące. Sobotta zabrał ze sobą ten rower na 1000-kilometrową podróż testową, na której podobno dobrze sobie radził.

Bernhard przebywa obecnie na stażu u niemieckiego producenta rowerów Portus Cycles, gdzie ma nadzieję nauczyć się nowych umiejętności, które posłużą do stworzenia dwóch prototypów Cercle drugiej generacji. On i jego przyjaciel Liam ​​Cornwell planują wybrać się na Cercle w podróż dookoła świata, która rozpocznie się w maju przyszłego roku. Docelowo chciałby otworzyć małą fabrykę, w której produkowałby ręcznie kilka modeli Cercle według indywidualnych potrzeb i specyfikacji klientów.

Kampania crowdfundingowa ma się odbyć w przyszłym roku. W międzyczasie możesz śledzić projekt na Twitterze @cercle_the_world, a także na Facebooku i YouTubie, wyszukując „Cercle the World”. Potencjalni nabywcy mogą również chcieć sprawdzić jedną z przyczep kempingowych ciągniętych przez rowery, które są obecnie dostępne na rynku.

Na poniższym filmie Cornwell demonstruje funkcję CampingCompanion roweru Cercle:

Cercle The World .○. Experiencing Bicycle Life Solutions

źródło: Cercle the World (Facebook) | Bike Citizens | Yanko Design | NewAtlas