Moduł taśmy klejącej może informować roboty, kiedy podłoga jest czysta

W Singapurze naukowcy opracowują specjalny moduł zbudowany między innymi z taśmy klejącej i tak zaprojektowany, aby informował roboty, kiedy podłogi wymagają dokładnego czyszczenia.

Schemat modułu wykrywającego brud za pomocą taśmy samoprzylepnej
Schemat modułu wykrywającego brud za pomocą taśmy samoprzylepnej | fot. Singapore University of Technology and Design

Coraz częściej roboty są wykorzystywane do autonomicznego czyszczenia podłóg i innych powierzchni w miejscach takich jak lotniska i szpitale. Trzeba się jednak zastanowić… skąd wiedzą, że podłoga jest wystarczająco czysta? Nowy moduł mógłby im to dokładnie powiedzieć.

Urządzenie, które jest obecnie opracowywane na Singapore University of Technology and Design, zawiera rolkę białej taśmy samoprzylepnej, silnik krokowy, który wyciąga krótkie odcinki tej taśmy, zmotoryzowany sprężynowy „nurnik”, który naciska na wyciągniętą taśmę i kamera USB do wizualnego zbadania taśmy.

Robot wykorzystujący urządzenie zaczyna od obrazowania odcinka taśmy w stanie czystym, nieużywanym. Ten sam odcinek taśmy jest następnie dociskany do podłogi (lepką stroną do dołu), a następnie ponownie oglądany za pomocą kamery. Licząc liczbę pikseli, w których cząstki brudu są widoczne (a nie było ich wcześniej), robot jest w stanie przypisać „stopień zabrudzenia” do danego obszaru podłogi.

Bot może następnie wielokrotnie czyścić i ponownie oceniać ten obszar, aż taśma będzie zadowalająco czysta – skala punktacji waha się od 0 do 100, gdzie 0 oznacza, że podłoga jest najbrudniejsza, a 100 najczystsza.

Istnieją jednak pewne ograniczenia, którymi nadal należy się zająć. Po pierwsze, podłogi o szorstkiej fakturze mają tendencję do zatrzymywania cząstek brudu, zapobiegając ich przyklejaniu się do taśmy. System może również fałszywie wykrywać zabrudzenia podczas przechodzenia między sekcjami podłogi o różnych teksturach.

Istnieje nadzieja, że ​​moduł będzie mógł dodatkowo ocenić gęstość drobnoustrojów, dzięki czemu robot będzie wiedział, czy podłoga wymaga sterylizacji. Naukowcy opracowują również algorytmy, które umożliwiłyby robotom sprzątającym wizualną identyfikację obszarów podłogi, które mogą być najbardziej zabrudzone, aby poświęcić im najwięcej uwagi.

Artykuł na temat badań, którymi kieruje doktorant Thejus Pathmakumar, został niedawno opublikowany w czasopiśmie Sensors.

źródło: Uniwersytet Technologii i Projektowania w Singapurze | New Atlas | EurekAlert