„Hiacynt” o walce z gejami w PRL-u od 13 października na Netflixie

Obejrzyj zwiastun nowego polskiego thrillera zatytułowanego „Hiacynt”, który zadebiutuje w serwisie streamingowym Netflix już 13 października 2021 roku.

Film „Hiacynt” (Netflix 2021)

Film fabularny Hiacynt to kryminalna historia osadzona w latach 80. w reżyserii Piotra Domalewskiego, na podstawie scenariusza Marcina Ciastonia. Fabuła nawiązuje do prawdziwej akcji, o takiej samej nazwie jak tytuł filmu, która była prowadzona przez ówczesną milicję. W ramach akcji Hiacynt zaczęto zatrzymywać tysiące homoseksualistów w całej Polsce. Zadawano upokarzające pytania i zakładano specjalne teczki, aby wykorzystywać je do szantażu czy prowadzenia inwigilacji. Do dziś nie wiadomo, co stało się z dużą częścią tych dokumentów.

Polska, rok 1985. Niezadowolony z rezultatów śledztwa w sprawie zabójstwa młody warszawski milicjant postanawia poszukać prawdy na własną rękę. Wpada na trop seryjnego mordercy gejów. W toku śledztwa poznaje Arka. Postanawia wykorzystać go jako informatora, nie zdając sobie sprawy jak bardzo ta relacja wpłynie nie tylko na jego pracę, ale także życie osobiste.

W głównej roli Roberta zobaczymy Tomasza Ziętka, Arka zagrał znany z serialu W głębi lasu Hubert Miłkowski. W pozostałych rolach wystąpili między innymi m.in. Marek Kalita (Edward), Ada Chlebicka (Halinka), Tomasz Schuchardt (Wojtek), Agnieszka Suchora (Ewa), Tomasz Włosok (Tadek), Jacek Poniedziałek (Dygnitarz), Mirosław Zbrojewicz (Komendant), Adam Cywka (prof. Mettler) oraz Sebastian Stankiewicz (Maciek).

Film znalazł się w programie tegorocznego MFF Nowe Horyzonty, a także 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie powalczy o Złote Lwy z 15 innymi tytułami. Piotr Sobociński jr odpowiada za zdjęcia, Jagna Janicka za scenografię, Ola Staszko za kostiumy, a Daria Siejak  zajęła się charakteryzacją. Za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska, muzykę skomponował Wojtek Urbański, Jerzy Murawski, Michał Fojcik, Bartłomiej Bogacki przygotowali dźwięk. Produkcją zajęło się studio Shipsboy, Joanna Szymańska pełni funkcję producentki, Tomasz Morawski producenta wykonawczego.

Premiera filmu Hiacynt zaplanowana została na 13 października 2021 roku tylko w serwisie Netflix.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix Polska