Oto Ophiojura – jurajskie zwierzę wyłowione z oceanu

Ten jurajski relikt wydobyty z oceanu to „całkowicie wyjątkowe” zwierzę, które posiada 10-cm ramiona uzbrojone w haczyki i kolce oraz 8 uzębionych szczęk!

Mikro-tomografia z bliska ośmiu zestawów ząbkowanych szczęk Ophiojury ( fot. J. Black/University of Melbourne)

Podczas gdy naukowcy polują na oznaki życia na innych planetach, wciąż istnieje wiele całkowicie obcych stworzeń, które można znaleźć na Ziemi. Teraz z głębin oceanu wyłonił się zupełnie nowy stwór o nazwie Ophiojura, wyjątkowe zwierzę z ramionami pokrytymi hakami i ośmioma zestawami zębów. Pierwszy i jak dotąd jedyny okaz Ophiojury został wyłowiony w 2011 roku około 200 km (124 mil) na wschód od wyspy Nowa Kaledonia na południowo-zachodnim Pacyfiku. Tam francuscy naukowcy badali podwodną górę około 500 m (1640 stóp) pod powierzchnią, kiedy znaleźli dziwaczne stworzenie. A teraz zostało to naukowo opisane w nowym badaniu.

Ophiojurę dzieli aż 180 milionów lat ewolucji od jej najbliższych żyjących krewnych na Ziemi

Ophiojura wygląda trochę jak wydłużona rozgwiazda, z ośmioma ramionami o długości 10 cm (4 cale), pokrytymi haczykami i kolcami. Wszystkie zbiegają się pośrodku w strasznie zębatym uśmiechu składającym się z ośmiu zestawów szczęk, jak z koszmarów Lovecrafta.

Dziwna Ophiojura to nie tylko nowy gatunek – to nowy rodzaj i nowa rodzina. Jego najbliższymi żyjącymi krewnymi są kruche gwiazdy, które same są krewnymi rozgwiazdy, ale „blisko” nie jest dokładnie tym słowem, którego używamy. Badania genetyczne ujawniły, że ich ostatni wspólny przodek żył około 180 milionów lat temu, w okresie jurajskim, kiedy dinozaury właśnie osiągały swój szczyt.

Ophiojura (fot. C. Harding/Museums Victoria)
Ophiojura (fot. C. Harding/Museums Victoria)

Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że widzieli również skamieliny z mniej więcej tego samego okresu, które wyglądają niezwykle podobnie do nowego gatunku. Zespół twierdzi, że dzięki temu Ophiojura jest gatunkiem „reliktowym”, który przetrwał stosunkowo nietknięty ewolucją od milionów lat. Może to być jedyny lub przynajmniej jeden z nielicznych żyjących gatunków z gałęzi życia, która niegdyś była szeroko rozpowszechniona.

Zespół wyruszy w nową ekspedycję w lipcu i sierpniu w podobne podwodne góry na Oceanie Indyjskim, w dużej mierze niezbadane, w nadziei na znalezienie podobnych reliktów.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B.

źródła: New Atlas | Muzeum Wiktorii via The Conversation