TVP 4K dostępny już w telewizji naziemnej – start 11 czerwca

W cyfrowej telewizji naziemnej pojawił się nowy kanał TVP 4K, na którym od piątku 11 czerwca 2021 roku będzie można oglądać Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Sprawdź, jak odbierać nowy kanał?

TVP 4K od 11 czerwca 2021 roku w cyfrowej telewizji naziemnej

Telewizja Polska uruchomiła dzisiaj w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 testowe nadawanie kanału TVP 4K, na którym od 11 czerwca będzie można oglądać Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020 (które z powodu pandemii odbywają się w 2021 roku). Nowy program telewizyjny można odbierać na telewizorach 4K UHD, które wspierają standard DVB-T2/HEVC oraz przez zewnętrzne dekodery naziemnej telewizji cyfrowej 4K. TVP 4K można znaleźć na 82 kanale między WP a TVP Polonia HD. Można spodziewać się, że TVP 4K będą mogli oglądać abonenci największych sieci kablowych takich jak UPC, Vectra, Inea czy Toya, a także w innych usługach telewizyjnych takich Orange TV, Cyfrowy Polsat czy na Platformie Canal+. Na ten moment jeszcze nie wszyscy usługodawcy poinformował oficjalnie o dostępności nowego kanału.

Telewizja Polska poszerza dostępność kanału TVP 4K o sieci kablowe i dystrybucję satelitarną. Mecze UEFA EURO 2020 w jakości UHD będą mogli oglądać widzowie posiadający odbiorniki telewizyjne UHD/4K i korzystający z usług: UPC (pozycja 20), Canal+ (pozycja 136), Orange IPTV (pozycja 65), Vectra (pozycja 222), Multimedia Polska (pozycja 222), Toya (pozycja 421), Inea (pozycja 129), SGT (pozycja 195) oraz między innymi PROMAX, Telewizji Kablowej Winogrady, Telpol i Elsat.

Do 11 czerwca zapewne będzie widoczna testowa plansza z tekstem „MISTRZOSTWA EUROPY w piłce nożnej od 11 czerwca” i logotypem kanału TVP 4K. Średni bitrate kanału wynosi 21-22 Mbs/s, więc można oczekiwać całkiem niezłego odbioru podczas oglądania meczów na EURO.

Po raz pierwszy w Polsce transmisje i retransmisje meczów piłkarskich mistrzostw Europy wraz z wejściami studyjnymi TVP Sport będzie można oglądać w jakości 4K na kanale TVP 4K.

Jak donosi serwis HDTV Polska kanał TVP 4K ma wystartować przed samymi mistrzostwami, a na jego antenie będzie można obejrzeć wszystkie mecze rozgrywek i programy im towarzyszące. Stacja ma być dostępna nie tylko w jakości 4K, ale i z funkcją poprawy odbioru HDR oraz dźwiękiem Dolby Atmos.

TVP 4K ma działać od 11 czerwca do 11 sierpnia 2021 roku – czyli do końca rozgrywek EURO. Jednak już w przyszłym roku kanał ma być dostępny ponownie, tym razem już na stałe w naziemnej telewizji cyfrowej. Póki co nie wiemy, czy oprócz sportu, kanał będzie oferował także inne programy.

źródło: HD TV Polska