TVP zrekonstruowała cyfrowo prawie 3 tys. filmów i seriali

Niemal 3 tys. odnowionych cyfrowo produkcji filmowych i telewizyjnych, ponad 60 tys. minut materiału filmowego i 1000 kilometrów zdigitalizowanej taśmy filmowej, to tylko niektóre dokonania Telewizji Polskiej w obszarze rekonstrukcji cyfrowej.

Rekonstrukcja Cyfrowa TVP (logo)

Wśród zrekonstruowanych produkcji znajdują się kultowe seriale, filmy fabularne i dokumentalne, spektakle Teatru Telewizji i programy dla dzieci. W Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie znajduje jedna z najnowocześniejszych pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji, w której nową jakość zyskały niezapomniane przez widzów produkcje m.in. Lalka, Noce i dnie, Chopin. Pragnienie miłości, Pan Tadeusz, 40-latek, Ekstradycja, Blisko, coraz bliżej, Hydrozagadka, Nad Niemnem, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, Polskie drogi, Boża podszewka, Defilada i inne.

Może Cię zainteresować także: Kanały TVP będą miały nowe logotypy i oprawę antenową

Zespół specjalistów od rekonstrukcji obrazu i dźwięku, edycji i korekcji barwnej, z niezwykłą precyzją pracował nad każdą klatką filmową. To złożony proces technologiczny, który wymaga najwyższej klasy sprzętu, w tym precyzyjnych skanerów, nowoczesnych magnetofonów i specjalistycznego oprogramowania.

Nad procesem digitalizacji czuwają wybitni operatorzy, często ci, którzy pracowali przy oryginalnych produkcjach. Przy Lalce współpracował z Telewizją Polską Tomasz Madejski, natomiast Noce i dnie od strony artystycznej nadzorował Grzegorz Kędzierski. Współpraca ta ma na celu nadanie filmom nowej jakość artystycznej i zachowanie tzw. efektu filmowego, który przed laty gwarantowały wielkie produkcje realizowane na taśmach światłoczułych. W rezultacie jakość zrekonstruowanych produkcji sprzed 40 lat jest często lepsza niż produkcji współczesnych.

Dzięki rekonstrukcji cyfrowej TVP tworzy bogatą cyfrową bibliotekę, która na zawsze zabezpieczy dziedzictwo polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej przed degradacją.

Zrzut ekranu ze strony cyfrowa.tvp.pl z sekcji „Filmy fabularne”
Zrzut ekranu ze strony cyfrowa.tvp.pl z sekcji „Filmy fabularne”

Wszystkie zdigitalizowane materiały (13.487 minut zrekonstruowanego materiału filmowego) można obejrzeć online na stronie cyfrowa.tvp.pl.

źródło: Centrum Informacji TVP