Mastercard wybiera Aion Bank na partnera strategicznego programu Fintech Express

W ramach nawiązanej współpracy nowym europejskim spółkom fintech zostaną udostępnione chmurowe usługi bankowości cyfrowej Aion Banku.

Mastercard i Aion Bank (Fintech Express)

Firmy Mastercard i Aion Bank, wspierany przez swojego partnera technologicznego Vodeno, nawiązały strategiczną współpracę, w ramach której cyfrowy bank został certyfikowanym członkiem programu Mastercard Fintech Express. Dzięki temu partnerstwu spółki fintech będą mogły korzystać z oferowanej przez Aion Bank technologii Vodeno Cloud Platform (VCP), stanowiącej jedną z najbardziej kompleksowych platform bankowych działających w całości w chmurze. Aion Bank to bank cyfrowy dla klientów indywidualnych i firmowych, który w swojej ofercie łączy najlepsze innowacje technologiczne z szeroką gamą usług świadczonych przez banki tradycyjne. Jego infrastruktura informatyczna, oparta na chmurze Vodeno, wspiera wszystkie aspekty obsługi bankowej klientów indywidualnych i MŚP za pośrednictwem ponad 300 publicznych interfejsów API. Vodeno, w pełni chmurowy dostawca usług typu „bankowość jako usługa”, zbudował swoją platformę w oparciu o infrastrukturę chmury publicznej Google. Platforma ta stanowi unikalne połączenie mikrousług oraz umożliwia łatwą migrację z dowolnego starszego systemu bankowego lub innego rozwiązania wewnętrznego. Vodeno oferuje wbudowane usługi finansowe bankom, kredytodawcom i detalistom niezależnie od ich wielkości i sektora, w którym prowadzą działalność. Dzięki połączeniu licencji bankowej i doświadczenia regulacyjnego Aion Banku oraz technologii firmy Vodeno powstało wyjątkowe rozwiązanie, które spełnia wymagania regulacyjne i pomaga w szybkim wprowadzaniu innowacji.

Atrakcyjnym elementem oferty Aion i Vodeno jest „Decoupled Debit”. Polega ono na tym, że wydana użytkownikowi karta nie ma przypisanego własnego rachunku, tylko jest bezpośrednio połączona z innymi źródłami finansowania. Rozwiązanie to zostało już wdrożone przez kilku klientów w Europie i może być wdrożone dla klientów Fintech Express w ciągu zaledwie kilku tygodni. 

Aion był również pierwszym bankiem w Belgii, który zastosował technologię NFC do obsługi procesu rejestracji nowych klientów z sektora handlu detalicznego i MŚP. Polega to na tym, że użytkownik zakładając konto w aplikacji Aion Bank przykłada swój paszport do telefonu, aby ten mógł załadować dane osobiste klienta. Nie jest konieczne robienie zdjęcia dokumentu. Rozwiązanie to jest zgodne z regulacjami bankowymi i spełnia procedury AML (Anti Money Laundering – Przeciwko Praniu Pieniędzy) oraz KYC (Know Your Customer – Poznaj Swojego Klienta). W przypadku dowodów osobistych pozostaje sprawdzona metoda skanowania dokumentu. Dzięki temu nowe konta klientów można założyć w 10 minut, a procedura udzielania kredytów uprawnionym użytkownikom została skrócona do 20 minut. 

Oprócz całkowicie cyfrowej obsługi procesu pożyczkowego Aion i Vodeno opracowały również produkty kredytowe dla fintechów oraz firm prowadzących sprzedaż w internecie, które chcą dodawać wbudowane usługi bankowe do swoich ekosystemów. W ramach jednego, kompleksowego wdrożenia sprzedawcy detaliczni mogą udostępnić ofertę płatności odroczonych lub ratalnych oraz innych usług finansowych. Technologię dostarcza Vodeno, a finansowania udziela Aion Bank, co zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i gwarancje finansowe wynikające z europejskiej licencji bankowej. Z kolei każdej firmie fintech, która chce wprowadzić do swojej oferty usługi pożyczkowe, Aion i Vodeno pomagają uzyskać elastyczność i zgodność z przepisami, umożliwiając przy tym najszybsze w branży wejście na rynek, dzięki szerokiemu pakietowi interfejsów API.

Aion i Vodeno korzystają z usług spółki Mastercard Processing, świadczącej pełny zakres usług przetwarzania transakcji dla wydawców kart, i są w stanie w bezpieczny sposób wspierać klientów swoimi rozwiązaniami cyfrowymi. Dołączenie do programu Mastercard Fintech Express da firmom Aion i Vodeno również możliwość nawiązania kontaktu z szeroką siecią partnerów Mastercard, co umożliwi im jeszcze szybszy rozwój.

W lutym firma Vantik poinformowała o nawiązaniu współpracy z Mastercard i Vodeno w celu wprowadzenia w Niemczech bezpłatnej karty debetowej Mastercard, umożliwiającej korzystne oszczędzanie długoterminowe. Użytkownicy karty Vantik przy każdych zakupach otrzymują 1-procentowy moneyback, który jest automatycznie inwestowany w zrównoważony fundusz emerytalny. Vantik wykorzystał technologię oraz licencję bankową Aion Banku, aby wprowadzić ten produkt na rynek w rekordowo krótkim czasie.

Program Mastercard Fintech Express jest częścią kompleksowej platformy Mastercard Accelerate, która zapewnia startupom i nowym firmom wsparcie i pomoc na każdym etapie rozwoju i transformacji, od wejścia na rynek do globalnej ekspansji. Platforma ta obejmuje cztery główne programy: Fintech Express, Start Path, Engage i Developers.

źródło: Mastercard