Android vs iOS (1:0) – w 2021 roku system Google’a pnie się do góry!

Sprawdź jak zmieniał się udział najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych na świecie od 2013 do 2021 roku.

Aktywacje urządzeń z systemami iOS i Android (2013-2020)
Aktywacje urządzeń z systemami iOS i Android (2013-2020)

W niedalekiej walce między systemami iOS i Android, to system Apple’a niepodzielnie był liderem do czerwca 2016 roku. Jednak od pięciu lat mobilny system operacyjny Google’a jest niekwestionowanym numerem jeden na świecie. Pomimo nieznacznych wahnięć do 2020 roku, różnica pomiędzy aktywnymi urządzeniami z systemem Android a iPhone’ami utrzymywała się w granicach ok. 5-10 p.p. Od początku zeszłego roku widać jednak, że Android gwałtownie wystrzelił do góry, zwiększając dystans pomiędzy iOS-em.

Według danych serwisu Mixpanel w styczniu 2020 roku udział urządzeń z systemem Android wynosił niemal 55%, a z systemem iOS 45%. Na powyższym wykresie wyraźnie jednak widać, jak urządzenia z Androidem zyskiwały na popularności w minionym roku, aby zwiększyć różnicę pomiędzy swoim głównym konkurentem o ponad 20 p.p.

W styczniu 2021 roku Android wyraźnie wystrzelił do góry osiągając obecnie niemal 62% udziału na rynku mobilnych systemów operacyjnych, co oznacza, że iOS ma teraz tylko 38%.

Czy iPhone’y nadrobią ponad 24 p.p. różnicy? Wygląda na to, że obecnie nie jest to możliwe. Popularność tanich smartfonów z systemem Google’a, które zdominowały rynek podczas pandemii z pewnością nie będzie taka łatwa do odbicia przez Apple’a.

Udział systemów podany na podstawie danych użytkowników korzystających tylko z tych dwóch systemów.

źródło: Mixpanel Android vs. iOS (luty 2021)