Protokół HTTP/3 (QUIC) dostępny dla stron WWW na home.pl

Właściciele stron internetowych korzystający z usług hostingowych w home.pl mogą już włączyć najnowszy protokół HTTP/3 (QUIC).

Z końcem 2020 roku Internet zaczyna korzystać z nowego protokołu HTTP/3, który powstał przy wsparciu inżynierów firmy Google w 2018 roku. Firma hostingowa home.pl wprowadziła ten standard do swoich usług hostingu jako jeden z pierwszych operatorów w Polsce, a także na świecie. Dodatkowo, każdy użytkownik może włączyć obsługę HTTP/3 (QUIC) bezpłatnie po zalogowaniu do panelu klienta.

Co to jest HTTP/3?

Jest to przełomowa wersja protokołu Hypertext Transfer Protocol, która jest odejściem od tradycyjnego HTTP. W przeciwieństwie do poprzednich wersji opierających się na TCP wykorzystuje on protokół transportowy UDP. Dzięki protokołowi UDP dane są przesyłane dużo szybciej między przeglądarką a serwerem. 

Co to jest QUIC?

Jest to protokół sieciowy, który został zaprojektowany w roku 2012 przez Google. Oficjalnie opublikowano go rok później. QUIC świetnie współgra z protokołem HTTP/3. Ich połączenie zapewnia dużą poprawę wydajności. Jego największą zaletą jest zmniejszanie opóźnienia przy połączeniu pomiędzy serwerem a przeglądarką.

Obecnie protokół HTTP/3 obsługuje 4% stron internetowych na całym świecie. Jego mała popularność wynika przede wszystkim z młodego wieku oraz zmiany w sposobie obsługi zapytań, co wymaga od firm IT inwestycji w rozwój platform hostingowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że HTTP/3 jest rozwiązaniem przyszłościowym i bezpiecznym, wpływa również pozytywnie na działanie aplikacji i serwisów internetowych. Na przestrzeni najbliższych kilku lat z pewnością dojdzie do częściowego zastąpienia sprawdzonego HTTP/2. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z używania nowego protokołu – jego pojawienie się w szerokiej dystrybucji jest przesądzone.

Już teraz klienci usług hostingowych w home.pl mają do dyspozycji pełne wsparcie dla protokołu HTTP/3 bez dodatkowych opłat. Dzięki temu mogą korzystać z nowej funkcji na wiele miesięcy przed swoimi konkurentami.

Jak działa standard HTTP/3?

HTTP/3 jest bardzo dużym krokiem w kierunku jeszcze lepszej obsługi wyświetlania treści w przeglądarkach. Zastąpi on niebawem HTTP/2, i wprowadza nowoczesną technologię QUIC, za powstaniem której stoi zespół doświadczonych inżynierów Google. 

HTTP/3 nie korzysta już protokołu TCP (Transmission Control Protocol) – zamiast tego do przesyłania danych wykorzystuje UDP (User Datagram Protocol). Jeżeli podczas transportu pakietów danych któryś z nich zostanie zablokowany lub utracony – w przypadku protokołu HTTP/3 pobrany zostanie kolejny, a połączenie jest kontynuowane. HTTP/3 dodatkowo minimalizuje liczbę aktywnych strumieni danych i skraca czas odpowiedzi z serwera docelowego, zachowując przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

HTTP/3 + QUIC na serwerach home.pl

Zalety korzystania z protokołu HTTP/3

Dzięki HTTP/3 Twoja strona internetowa:

 • załaduje się szybciej na wolnych łączach internetowych,
 • jest dostępna dla użytkowników, którzy korzystają z niestabilnej sieci internetowej,
 • korzysta z nowoczesnych zabezpieczeń przy szyfrowaniu połączenia z przedrostkiem https://.

Jak aktywować HTTP/3 w home.pl?

Aby włączyć HTTP/3 + QUIC, zgodnie z wymogami technicznymi samego protokołu, niezbędne jest spełnienie 2 warunków:

 • na stronie internetowej musi być zainstalowany i aktywny certyfikat SSL. Protokół HTTP/3 działa wyłącznie w ramach szyfrowanego połączenia z przedrostkiem https:// zapewniając poufność i bezpieczeństwo przesyłanych danych między urządzeniem użytkownika, a serwerem.
 • Do obsługi protokołu HTTP/3 wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki internetowej.

W ramach swojego serwera możesz włączyć obsługę protokołu HTTP/3 + QUIC, zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl,
 2. Przejdź do zakładki: Usługi WWW,
 3. Wybierz serwera, na którym chcesz włączyć obsługę protokołu,
 4. Na ekranie zostaną wyświetlone szczegółowe informacje na temat wybranej usługi. Znajdź sekcję Serwer WWW, a następnie kliknij: Ustawienia Preferencje serwera.
 5. Przesuń suwak obok opcji: Włącz obsługę HTTP/3 + QUIC, a następnie zatwierdź przyciskiem Wyślij.
Włączanie HTTP/3 + QUIC na serwerach w home.pl

Jak włączyć wsparcie dla HTTP/3 popularnych przeglądarkach internetowych?

 • Chrome: do momentu uruchomienia pełnego wsparcia dla QUIC / HTTP/3 użytkownicy Google Chrome muszą aktywować protokół za pomocą narzędzi developerskich. Dodaj nową kartę w przeglądarce i wpisz w polu adresu chrome://flags. Na liście dostępnych funkcji znajdź (lub skorzystaj z wyszukiwarki) “Eksperymentalny protokół QUIC” i zmień opcję na aktywną (an. Enabled).
 • Firefox: Mozilla Firefox umożliwia aktywację protokołu HTTP/3 już teraz. W polu paska adresu wpisz about:config, aby wyświetlić zaawansowane opcje konfiguracji przeglądarki. Na liście parametrów wyszukaj network.http.http3.enabled i zmień jego wartość na true.
 • Edge i Opera: najnowsza przeglądarka od Microsoft, bazująca na silniku Chromium, posiada wbudowane wsparcie dla protokołu QUIC i nie wymaga podjęcia dodatkowych kroków. Upewnij się jednak, że korzystasz z wersji 85.0.564.41 lub wyższej. W przypadku Opery protokół QUIC/HTTP3 jest już wspierany i dostępny dla każdego użytkownika.

źródło: home.pl