Telefony z chipami MediaTek i Qualcomm w 3Q 2020 roku

Według raportu Counterpoint w 3. kwartale 2020 r. sprzedano więcej telefonów z chipami MediaTeka niż z chipami firmy Qualcomm.

Udział dostawców chipsetów dla smartfonów w 3Q 2020 roku (na świecie) źródło: Counterpoint

Według raportu opublikowanego przez Counterpoint MediaTek pokonał Qualcomm, stając się największym na świecie dostawcą chipsetów do telefonów komórkowych w 3. kwartale 2020 roku. Lider osiągnął udział w rynku wynoszący 31% – firma dokonała w tym roku ogromnego skoku w czasie odbudowującego się rynku smartfonów. Inne czynniki wzrostu producenta chipów przypisuje się dobrym wynikom w segmencie cenowym od 100 do 250 USD, a także wzrostowi w kluczowych regionach, w tym w Indiach i Chinach.

Przeczytaj także: TOP 10 najlepiej sprzedających się smartfonów 5G (10/2020)

Qualcomm zajął drugie miejsce z 29% udziałem w rynku, podczas gdy Huawei Hisilicon, Samsung i Apple, wszyscy trzej zdołali osiągnąć po 12% udziału. W zeszłym tygodniu MediaTek ogłosił, że będzie współpracował z popularnymi producentami smartfonów, aby wprowadzić nowe urządzenia 5G średniej klasy z zasilaniem Dimensity 800U na rynek indyjski już w przyszłym miesiącu, a flagowe smartfony 5G zasilane Dimensity 1000 Plus na początku przyszłego roku.

Według dyrektora ds. badań Counterpoint Dale’a Gaia, wschodzące rynki w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie, wraz z amerykańskim zakazem dla Huawei, pomogły MediaTekowi w gwałtownym rozwoju. Powiedział też, że chipsety MediaTek używane w telefonach Xiaomi wzrosły ponad trzykrotnie w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku. Niedrogie chipy MediaTek wyprodukowane przez TSMC stały się pierwszą opcją dla wielu producentów OEM-ów, która szybko wypełniła lukę pozostawioną przez nieobecność Huawei.

Udział dostawców chipsetów dla smartfonów w 3Q 2020 roku (na świecie wg regionów) źródło: Counterpoint

Qualcomm był jednak największym dostawcą chipsetów 5G w trzecim kwartale 2020 roku, a 39% telefonów 5G sprzedawanych na całym świecie miało procesor Snapdragon. Raport sugeruje ponadto, że popyt na smartfony 5G podwoił się w trzecim kwartale 2020 roku, przy czym 17% wszystkich smartfonów sprzedanych w tym samym okresie było wyposażonych w 5G.

Oczekuje się, że ten trend będzie się rozwijał dzięki niedawnej premierze iPhone’ów 12 z obsługą 5G. Spekuluje się, że jedna trzecia wszystkich smartfonów dostarczonych w czwartym kwartale 2020 roku będzie obsługiwać 5G i jest duża szansa, że ​​Qualcomm powróci na podium i ponownie zostanie liderem w czwartym kwartale 2020 roku.

źródło: Counterpoint