WordPress 5.5 „Eckstine” dostępny do pobrania

Z WordPressem 5.5 witryna zyskuje nowe możliwości w trzech głównych obszarach: szybkość, wyszukiwanie oraz bezpieczeństwo.

WordPress 5.5 (Billy Eckstine)

We wtorek 11 sierpnia 2020 pojawiła się nowa wersja systemu do zarządzania treścią WordPress 5.5 „Eckstine”. Sprawdź jakie nowości pojawiły się w tej wersji systemu CMS.

Szybkość

Dzięki opóźnieniu ładowania obrazków, wpisy i strony wczytują się szybciej. Obrazki mają ogromny wpływ na odbiór treści, ale czasami mocno zwalniają ładowanie witryny. W WordPressie 5.5 obrazki czekają na załadowanie na chwilę przed tym, gdy do nich przewiniesz. Techniczny termin to „leniwe ładowanie” (lazy loading).

Na urządzeniach mobilnych, leniwe ładowanie pozwala uniknąć ładowania plików przeznaczonych dla innych urządzeń. To pozwala zaoszczędzić czytelnikom transferu niepotrzebnych danych oraz przedłuży czas pracy na baterii.

Wyszukiwanie

Przywitaj się z mapą witryny. Witryny oparte na WordPressie działają świetnie z wyszukiwarkami. Od teraz WordPress 5.5 domyślnie zawiera mapę witryny XML, która pomoże wyszukiwarkom odkryć najważniejsze strony zaraz po ich opublikowaniu.

Tak, aby szybciej dotrzeć do większej ilość osób, dając ci więcej czasu na ich zaangażowanie oraz sprawienie, że staną się subskrybentami, klientami lub partnerami w sukcesie.

Zabezpieczenia

Automatyczne aktualizacje dla wtyczek i motywów Od teraz można ustawić automatyczne aktualizowanie wtyczek i motywów — lub nie! — w panelu administratora WordPressa. Dzięki temu zawsze wiesz, że witryna korzysta z najnowszego dostępnego kodu.

Możesz także włączać lub wyłączać automatyczne aktualizacje dla każdej zainstalowanej wtyczki lub motywu z osobna — na tych samych ekranach, z których zawsze korzystasz. 

Zaktualizuj, przesyłając pliki ZIP Jeśli lubisz aktualizować wtyczki i motywy ręcznie, od teraz zrobisz to prościej — wystarczy, że wgrasz plik ZIP.

Najważniejsze funkcje edytora blokowego

Po raz kolejny, najnowsze wydanie WordPressa zawiera długą listę nowych, ekscytujących funkcji edytora blokowego. Na przykład:

 • Wzorce bloków
  Nowe wzorce bloków pozwalają w prosty i przyjemny sposób tworzyć złożone i piękne układy, poprzez wykorzystanie kombinacji tekstu i mediów, które można mieszać i dostosowywać do swoich treści. Można też znaleźć wzorce bloków w szerokiej gamie wtyczek i motywów, a przez cały czas dodawane są kolejne. Wybierz dowolny z nich z jednego menu — po prostu kliknij i gotowe!
 • Nowy katalog bloków
  Teraz łatwiej niż wcześniej znajdziesz blok, którego potrzebujesz. Nowe repozytorium bloków jest wbudowane bezpośrednio w edytor blokowy, zatem można zainstalować nowe typy bloków na swojej witrynie bez opuszczania edytora. 
WordPress 5.5. - nowy katalog bloków
 • Edycja obrazka bezpośrednio w treści
  Przycinaj, obracaj i powiększaj zdjęcia bezpośrednio z bloku obrazka. Jeśli poświęcasz mnóstwo czasu obrazkom, to oszczędzisz godziny!
WordPress 5.5 - edycja obrazka
 • I wiele więcej…
  Wspomniane wyżej usprawnienia to tylko mały ułamek wszystkich zmian w nowym edytorze blokowym, który właśnie został zainstalowany. Otwórz edytor blokowy i korzystaj!

Dostępność

Każde wydanie dodaje usprawnienia procesu publikowania. Nie inaczej jest w wypadku WordPressa 5.5. Od teraz można kopiować linki w widoku mediów oraz w oknach modalnych dzięki przyciskowi, zamiast próby zaznaczania całej linijki tekstu. 

Możesz także przenosić bloki meta z użyciem klawiatury oraz edytować obrazki w WordPressie z użyciem swojego urządzenia wspomagającego, dzięki temu, że może ono wyświetlić instrukcje w edytorze obrazków.

Dla programistów

WordPress 5.5 przynosi dużą paczkę zmian dla programistów.

Bloki rejestrowane po stronie serwera dostępne w REST API

Dodanie endpointów dla typów bloków oznacza, że aplikacje budowane w oparciu o JavaScript (takie jak edytor blokowy) mogą pobierać definicje bloków utworzone po stronie serwera.

Dashicony

Biblioteka Dashicons otrzymała ostatnią aktualizację w WordPressie 5.5. Dodano 39 ikon dla edytora blokowego oraz 26 innych ikon.

Definiowanie środowisk

WordPress od teraz posiada ustandaryzowany sposób definiowania typu środowiska witryny (testowe, produkcyjne itd.). Możesz odczytać typ środowiska dzięki funkcji wp_get_environment_type() i wykonywać tylko kod dedykowany dla danego środowiska.

Przekazywanie danych do plików szablonów

Funkcje wczytujące szablony (get_header()get_template_part(), itd.) posiadają teraz nowy argument: $args. Zatem od teraz można przekazać jako argument tablicę danych do tych szablonów.

Więcej zmian dla programistów

 • Biblioteka PHPMailer otrzymała dużą aktualizację z wersji 5.2.27 do wersji 6.1.6.
 • Dodano dokładniejszą kontrolę nad redirect_guess_404_permalink().
 • Witryny, które używają OPcache PHP, będą w stanie czyścić pamięć podręczną podczas aktualizacji (w tym wtyczek i motywów), a wszystko dzięki nowej funkcji wp_opcache_invalidate().
 • Własne typy wpisów powiązane z taksonomią kategorii mogą teraz wspierać domyślny termin.
 • Można teraz określać domyślne terminy dla własnych taksonomii w register_taxonomy().
 • REST API pozwala teraz na określanie domyślnych wartości meta przez register_meta().
 • Zaktualizowaliśmy następujące biblioteki: SimplePie, Twemoji, Masonry, imagesLoaded, getID3, Moment.js, oraz clipboard.js.

Więcej informacji znajduje się w Przewodniku po polach!

W WordPressie 5.5 jest więcej rzeczy, które programiści mogą pokochać. Aby dowiedzieć się więcej i odkryć jak wprowadzać zmiany w witrynach, motywach, wtyczkach itp., Zapoznaj się z Przewodnikiem po polach WordPress 5.5.

źródło: WordPress Polska