Jak Amerykanie postrzegają blokadę TikToka i WeChata?

Prezydent Donald Trump wydał 7 sierpnia nakazy wykonawcze zakazujące używania w tym kraju popularnych aplikacji społecznościowych TikTok i WeChat – co o tym sądzą Amerykanie?

Co Amerykanie sądzą o blokadzie aplikacji TikTok i WeChat w USA? (lipiec 2020)
Co Amerykanie sądzą o blokadzie aplikacji TikTok i WeChat w USA? (lipiec 2020)

Platformy TikTok i WeChat należą do chińskich firm i od teraz mają zaledwie 45 dni na sprzedaż swoich oddziałów w USA, zanim rozporządzenie wejdzie w życie. Nacisk Trumpa, aby zakazać używania tych platform mediów społecznościowych w USA, pojawia się w czasie narastających napięć między USA a Chinami, a tajemnica związana z gromadzeniem danych skłoniła administrację do ostatecznego posunięcia. Liczba użytkowników TikToka i WeChata w USA wzrosła w ostatnich kwartałach o dziesiątki milionów, jednak nowa ankieta z zeszłego miesiąca pokazuje, że wielu użytkowników w tym kraju nie ma zdania na temat zakazu użytkowania tych platform.

W ankiecie przeprowadzonej w zeszłym miesiącu przez Morning Consult na temat opinii Amerykanów dotyczących zakazu korzystania z TikToka i WeChat aw tym kraju, 38% stwierdziło, że nie ma opinii o zakazie TikToka, a 65% powiedziało to samo o aplikacji WeChat. Jeśli chodzi o tych, którzy mieli swoją opinię, 33% stwierdziło, że nie zgadza się z banem TikToka, a 21% stwierdziło, że nie zgadza się z zakazem korzystania z WeChata.

Najsilniejsze głosy poparcia dla TikToka pochodzą od strażników wolności słowa i młodej, nastoletniej grupy demograficznej, która jest rdzeniem platformy. Mimo to, wielu wydaje się przymykać oko na potencjalny zakaz. Podczas gdy niektórzy zgadzają się co do niebezpieczeństw związanych z gromadzeniem przez chiński rząd danych o obywatelach USA przez ByteDance i inne firmy macierzyste, argumenty przeciw dotyczą głównie niechęci do treści tworzonych w aplikacji.

Czy TikTok powinien być zbanowany w USA?

  • TAK: 29%
  • NIE: 33%
  • NIE MAM ZDANIA: 38%

Czy WeChat powinien być zbanowany w USA?

  • TAK: 14%
  • NIE: 21%
  • NIE MAM ZDANIA: 65%

ByteDance, firma będąca właścicielem TikToka, przyjęła oferty firmy Microsoft dotyczące sprzedaży swojego oddziału w USA. Administracja Trumpa dała zielone światło dla możliwej umowy, wyznaczając termin na 15 września 2020 roku, po którym TikTok zostanie trwale zbanowany w Stanach Zjednoczonych.

Administracja Trumpa twierdzi, że powodem podjęcia szybkiej decyzji są obawy związane z bezpieczeństwem narodowym, w związku z gromadzeniem danych prywatnych obywateli z innego kraju. Inni uważają to za krok w kierunku ograniczenia mediów społecznościowych przed listopadowymi wyborami. W czerwcu użytkownicy TikToka koordynowali rezerwację tysięcy miejsc na rajd Trumpa w Oklahomie, co doprowadziło do szalonego przeszacowania liczby uczestników i praktycznie pustego stadionu.

źródło: Statista