„How to. Jak?” absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów

Absurdalnie genialne ujęcie nauki, dzięki czemu jest ciekawa jak nigdy – „How to. Jak?” to połączenie nauki i dowcipu.

Absurdalnie genialne „How to? jak?

Nowa książka Randalla Munroe pt. „How to. Jak?” to intelektualna przygoda pokazująca, że nauka i kreatywność są w stanie rozwiązać każdy istniejący problem. Na ponad trzystu stronach autor wyjaśnia nam świat jak nikt inny. Przy okazji warto dodać, że w uznaniu dla jego zasług w popularyzowaniu nauki w 2013 roku nazwę asteroidy (4942)1987 DU6 zmieniono na (4942) Munroe. Jego Ted Talk obejrzało niemal 3,5 miliona osób, a książki sprzedają się w milionowych nakładach. Po lekturze „How To. Jak?” nie mozna się temu dziwić.

How to. Jak?” to potączenie nauki i dowcipu. Daję 10/10 napisała Simone Giertz, wynalazczyni i jedna z najpopularniejszych naukowych youtuberek na świecie. Jeśli nie wiecie kto to, to na pewno kojarzycie ją jako twórczynię pierwszego pickupa Tesli. Stworzyła go zanim na taki sam pomysł wpadł Elon Musk. Opinię Giertz podzieliły setki tysięcy czytelników. Dzięki temu „HOW To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów” Randalla Munroe stało się wydawniczym fenomenem.

87% czytelników przyznało książce 5 na 5 gwiazdek, a kolejne 9% 4 na 5. Książka przez kilka miesięcy utrzymywała się na pierwszej pozycji list bestsellerów „NewYork Timesa” i Amazona. Została okrzyknięta „najlepszym i najmądrzejszym przewodnikiem po złych pomysłach jaki ukazał się w historii ludzkości”.

NAUKA I DOWCIP

Randall Munroe jest już w Polsce dobrze znany dzięki głośnej książce „What If? A co, gdyby?”, o której BillGates powiedział krótko: „Genialne”, a prestiżowy Scientific American pisał: „Uczta dla oczu i jazda dla mózgu”:„HOW To. Jak?” to nie kontynuacja, ale pozycja świetnie uzupełniająca się z wcześniejszą. Tym razem były pracownik agencji kosmicznej NASA, autor kultowego internetowego komiksu XKCD, skupia się na naukowym rozwiązaniu zwykłych i niezwykłych problemów. Jest ich w książce kilkadziesiąt.

Jak za pomocą prostych środków przechwycić drona, jak najskuteczniej zasilić dom na Ziemi, a jak na Marsie, jak naładować telefon nie mając dostępu do elektryczności? To tylko kilka z dziesiątek pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w „How To. Jak?”. Każda z historii zilustrowana jest przezabawnymi rysunkowymi komiksami autorstwa Randalla Munroe. Kto już zna styl autora, ten wie, o czym mowa.


Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone’a”, a na „Wired” kończąc. Zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction „New York Timesa” i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. „What If?” Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.

ABSURDALNIE

Jeśli jednak ktoś nie spotkał się wcześniej z twórczością Munroe, to weźmy na przykład problem posiadania naprawdę bezpiecznego domu. Najlepiej byłoby otoczyć go fosą z lawy. Absurdalny pomysł? Oczywiście. A czy z naukowego punktu widzenia możliwy do realizacji? Jak najbardziej. Aby stworzyć lawę wystarczą nam skały i wysoka temperatura do ich stopienia, bardzo wysoka – najmniejsza w jakiej topią się wybrane skały wynosi od 600 do 800 stopni Celsjusza. Do „zasilania” 1 metra kwadratowego lawy będziemy więc potrzebowali około 100 kW, czyli tyle ile trzeba do zasilenia 1000 żarówek. Dla otoczenia fosą z lawy przyzwoitej wielkości posiadłości będziemy musieli wydać około ćwierć miliona złotych dziennie. Ale przecież możemy zbudować własne zasilanie.

I PRAKTYCZNIE

Powiedzmy sobie szczerze, że zapewne nikt z nas nie zdecyduje się na dom otoczony lawą. Dla ludzi praktycznych Munroe, też opisał wiele nauko-wych przypadków. Choćby ten o przeprowadzkach. Wyjaśni nam w nim dokładnie ile gigadżuli zużyjemy w trakcie przeprowadzki, przedstawi nam fachowe obliczenia fizyczne i przy tym całkiem serio odpowie na pytanie, jakie byłoby zużycie paliwa, gdybyśmy chcieli przewieźć nie tylko meble, lecz także cały dom na odległość 300 kilometrów. Wystarczy znać gęstość powietrza oraz paliwa, przekrój poprzeczny domu oraz współczynnik oporu. Brzmi skomplikowanie? Ale u Munroe wcale skomplikowane nie jest.

Książki Randalla Munroe: What if, a co gdyby? oraz How to jak?

Szczegóły wydawnicze:

  • tytuł oryginału: How To
  • polski tytuł: How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów
  • przekład: Sławomir Paruszewski
  • wydanie: 1
  • wydawnictwo: Czarna Owca
  • data wydania: 20 maja 2020
  • liczba stron: 306
  • format: 180 mm x 235 mm

[źródło: Focus, Czarna Owca]