Apple wyjaśnia jak stworzyć własną przyłbicę ochronną

Na stronach pomocy Apple’a możesz dowiedzieć się jak wyprodukować własną osłonę twarzy (przyłbicę ochronną), postępując zgodnie z instrukcjami.

Apple Face Shield - instrukcja i pliki projektowe

Oprócz własnej inicjatywy związanej z produkcją osłon twarzy, firma Apple zachęca innych do tworzenia własnych wersji przyłbic ochronnych, publikując dla wszystkich instrukcje i pliki projektowe na swoich stronach pomocy technicznej. W opublikowanym temacie pomocy zatytułowanym Make your own face shield (Stwórz własną osłonę twarzy) gigant doradza, jak stworzyć maskę ochronną, która stała się niezbędna dla pracowników służby zdrowia stojących na pierwszej linii w walce z koronawirusen.

Na stronie internetowej, Apple szczegółowo opisuje krok po kroku, jak stworzyć osłonę twarzy podobną do tej, którą firma zaprojektowała i zaczęła dostarczać do ośrodków zdrowia.

Według opisu, do przygotowania przyłbicy ochronnej zalecane jest stosowanie przezroczystego PET lub PETG o grubości 0,5 mm dla głównego elementu ochrony twarzy. Potrzebny będzie także bezlateksowego pasek silikonowy o grubości 1,4–1,6 mm i specyfikacji Shore 50A. Firma nie zaleca używania lateksu z kauczuku naturalnego ze względów alergicznych oraz praktycznych, ponieważ materiały niesilikonowe „mogą szybko ulec zniszczeniu”.

Firma Apple sugeruje zastosować szeregu metod, w tym cięcia laserowego, sztancowania, natryskiwania wodą i techniki przeciągania nożem. Na stronie znajdują się także oryginalne pliki projektowe, które mają pomóc w masowej produkcji, a także długa lista innych procesów, które osoby (a raczej firmy) wykonujące osłony twarzy powinny zastosować.

Apple oferuje również dodatkową pomoc dla produkujących przyłbice, podając specjalny adres e-mail, pod którym można uzyskać więcej informacji o procesie produkcji.

Choć instrukcja i pliki projektowe dostępne są dla wszystkich, na samym początku dokumentu pomocy firma ostrzega, że „te instrukcje produkcyjne powinny być używane wyłącznie przez ekspertów”, którzy posiadają „profesjonalną wiedzę w zakresie produkcji i projektowania” i powinny być wykonywane wyłącznie przez zawodowych inżynierów „w środowisku fabrycznym”.

Instrukcje pojawiły się dwa tygodnie po tym, jak Apple ujawniło, że produkuje osłony twarzy dla pracowników medycznych.

[źródło: Apple]