DON’T PANIC! Brak jakichkolwiek zagrożeń radiologicznych na terenie Polski!

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że nie ma żadnego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, rozpowszechniane informacje są nieprawdziwe!

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju.

☢️ Brak problemów technicznych, anomalii promieniowania tła, czy zagrożenia promieniowaniem w Polsce związanych z pożarami w okolicach Czarnobyla, czy rzekomym zagrożeniu zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku.

Przeczytaj także: Od 20 kwietnia powoli wracamy do normalności w czasach COVID-19

Komunikat PAA dotyczący aktualnej sytuacji radiacyjnej na terenie kraju z 17 kwietnia 2020 r.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji o sytuacji radiacyjnej na terenie Polski?

Zachowaj zatem spokój i ignoruj informacje przesyłane przez znajomych na Facebooku, Messengerze, WhatsAppie czy innych kanałach. Jedynym wiarygodnym źródłem jest Państwowa Agencja Atomistyki – sytuacja radiacyjna w Polsce jest stale monitorowana, a PAA jest w kontakcie ze wszystkimi ośrodkami na świecie.

Aktualna sytuacja radiacyjna w Palsce, w tym pomiary mocy dawki promieniowania gamma w µSv/h (podana z godziną i datą wykonania pomiaru) są prezentowana na oficjalnej stronie Państwowej Agencji Atomistyki.

Sytuacja radiologiczna w Polsce stan na 19 kwietnia 2020 r. (godz. 6.00)

Czy istnieje zagrożenie związane z pożarami w okolicach Czarnobyla na Ukranie?

W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

Państwowa Agencja Atomistyki wskazuje na komunikat Narodowego Centrum Badań Jądrowych w związku z rozpowszechnianymi nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (czytaj poniżej).

Brak jakichkolwiek problemów technicznych w Świerku

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój.Służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła.

NCBJ zapewnia także, że informacje rozpowszechniane w internecie i komunikatorach mobilnych dotyczące skażenia radiologicnzego w Polsce są zwykłym fake newsem i należy go zignorować – a już na pewno nie przesyłać dalej.

⚛️ Pamiętaj, że właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju.

Pełną treść komunikatu przeczytasz na stronach Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Może Cię zainteresowac także:

Pojawiła się też zwiększona częstotliwość pytań o przyjmowanie preparatów z stabilnym jodem!

Nie ma konieczności podejmowania jakichkolwiek działań zapobiegawczych przez mieszkańców Polski, w szczególności nie zaleca się przyjmowania preparatów z stabilnym jodem (w tym tzw. płynu Lugola).

Samodzielne przyjmowanie preparatów ze stabilnym jodem może być szkodliwe dla zdrowia. Skutkiem ubocznym stosowania preparatów może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co może doprowadzić do jej nadczynności. U niektórych pacjentów, w tym cierpiących na zaburzenia układu krążenia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego preparaty z stabilnym jodem należy przyjmować tylko w przypadku wystąpienia konkretnych zaleceń.

[źródło: Państwowa Agencja Atomistyki | Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku | Rządowe Centrum Bezpieczeństwa | Ministerstwo Klimatu]