Mniej się ruszamy przez koronawirusa – Polacy robią o 18% mniej kroków

Wpływ koronawirusa na globalną aktywność fizyczną jest zauważalny gołym okiem – wystarczy wyjrzeć przez okno – ludzie zdecydowanie mniej się ruszają!

Mapa świata z procentowym spadkiem liczby kroków w poszczególnych krajach, spowodowanym pandemią koronawirusa
Mapa świata z procentowym spadkiem liczby kroków w poszczególnych krajach, spowodowanym pandemią koronawirusa
  • Polska jest na 7 miejscu pod względem spadku liczby kroków, gdzie odnotowano wynik o 18% niższy niż w poprzednim roku w tym samym okresie.
  • W Europie, największy spadek liczby kroków jest widoczny w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Rumunii i Francji w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 roku, gdzie wyniósł kolejno 38%, 25%, 25%, 24% i 20%.
  • Powodem do optymizmu jest fakt, że liczba kroków zaczęła rosnąć w Chinach, Japonii i Hongkongu.
  • W Stanach Zjednoczonych większy spadek ilości kroków można zaobserwować na obszarach miejskich.

Rozprzestrzenianie się pandemii wirusa SARS-CoV-2 ma ogromny wpływ na poziom aktywności fizycznej 30 milionów aktywnych użytkowników Fitbit na całym świecie.

Z danych zebranych z urządzeń Fitbit zachowywanie dystansu społecznego w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 znacząco wpłynęło na spadek liczby kroków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Nasilenie spadku liczby kroków różniło się w zależności od kraju, przy czym kraje europejskie wykazują bardziej dramatyczną zmianę, od 7% do 38% spadku liczby kroków w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r.

Nowy smartwatch Fitbit Versa 2 z baterią która trzyma ponad 5 dni!

Wpływ koronawirusa na aktywność fizyczną w Polsce oraz na świecie

Naukowcy przeanalizowali aktywność milionów użytkowników Fitbit o podobnych cechach w tym samym tygodniu w roku poprzednim.¹ Według tej analizy w tygodniu z 22 marca 2020 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 12% spadek liczby kroków.²

Dla przykładu, odstępstwo od standardowej aktywności dla tego okresu porównując obecny i ubiegły rok, wystąpiło wcześniej w tym roku w krajach takich jak Chiny i Hongkong, które jako pierwsze zmierzyły się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Są też powody do optymizmu, ponieważ widać, że liczba kroków znów rośnie w Chinach, Japonii i Hongkongu.

Grafika ilustruje jak zachowania dotyczące ilości kroków zmieniły się w poszczególnych krajach:

Zachowania dot. liczby kroków w poszczególnych krajach
Zachowania dot. liczby kroków w poszczególnych krajach

W Europie, największy spadek liczby kroków jest widoczny w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Rumunii i Francji w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 roku, gdzie wyniósł kolejno 38%, 25%, 25%, 24% i 20%. Polska jest na 7 miejscu pod względem spadku liczby kroków, gdzie odnotowano wynik o 18% niższy niż w poprzednim roku w tym samym okresie.

Tendencja spadkowa jest zauważalna od 16 lutego 2020 roku, kiedy liczba ofiar śmiertelnych w Chinach przekroczyła 1000 osób.³ Od tego czasu, w każdym z tygodni odnotowywano regularny spadek liczby kroków wśród polskich użytkowników urządzeń Fitbit.

Proc. zmiana liczby kroków w miastach Europy
Proc. zmiana liczby kroków w miastach Europy

W Stanach Zjednoczonych w większości dużych obszarów miejskich odnotowano znacznie większy  spadek liczby kroków niż w pozostałych częściach kraju, gdzie średni spadek wyniósł 12% w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r.

Na wykresie poniżej porównano jak liczba kroków zmieniła się w głównych miastach Stanów Zjednoczonych przez ostatnie dwa tygodnie. Wiele z tych miast wprowadziło zakazy opuszczania domów lub inne surowe regulacje. Dla przykładu, od zeszłego tygodnia w San Francisco i Nowym Jorku – dwóch miastach objętych zakazem opuszczania domów bez wyraźnej potrzeby, odnotowano wyraźny spadek liczby kroków.

Proc. zmiana liczby kroków w USA
Proc. zmiana liczby kroków w USA

Aktywność fizyczna, dieta, regenerujący sen mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem, pozytywnie wpływają na nastój oraz poprawiają odporność. Natomiast w obecnej sytuacji trudno skupić się na zdrowiu i  dobrym samopoczuciu, dlatego warto spojrzeć na kilka poniższych wskazówek, które pomogą zadbać o te aspekty życia.

Jak może pomóc Fitbit?

Pobierz zabawny alert, który przypomni Tobie o myciu rąk. Pobierz tarczę zegarową „Clean Cues” dla Twojego urządzenia, aby uzyskać cogodzinne przypomnienie o umyciu rąk. Tarcza odlicza czas i delikatne wibruje co 60 minut przypominając o tej czynności. Kiedy jesteś gotowy aby umyć ręce, dotknij „rozpocznij mycie rąk” i myj je przez co najmniej 20 sekund lub dłużej. Zegarek wibruje, aby poinformować Cię o upływie tego czasu. (Dostępne tylko w urządzeniach Fitbit Ionic i Versa).

Alert Fitbit: mycie rak
Alert Fitbit: mycie rak

Pamiętaj o robieniu przerw. Pracujesz zdalnie i nie możesz się wyciszyć? A może za często odświeżasz media społecznościowe w poszukiwaniu najnowszych informacji? Pamiętaj o regularnych przerwach dla zdrowia psychicznego. Badania dowodzą, że regularny i świadomy relaks może obniżyć ciśnienie krwi oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Aplikacja Relax zapewnia spersonalizowane sesje głębokiego oddychania, które pomogą Ci łatwiej znaleźć chwile spokoju w ciągu dnia. Sesje trwają dwie minuty lub pięć minut.

Zaproś przyjaciół i rodzinę, aby dołączyli do Ciebie w wyzwaniach Fitbit. Wyzwania pozwalają rozpocząć przyjacielski pojedynek, dzięki któremu wszyscy będą zdobywali więcej kroków, wspierali się i wzajemnie się motywowali. Wyzwania Fitbit polegają na sprawdzeniu, kto wykonuje najwięcej kroków w ciągu jednego dnia, kilku dni lub weekendu. Ponieważ opierają się one na całkowitej liczbie wykonanych kroków – a nie na tym, kto pierwszy osiągnie określoną liczbę kroków – są świetną opcją dla przyjaciół w różnych strefach czasowych.

Powyższe informacje służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie mogą zastępować diagnozy medycznej ani leczenia. Nie należy wykorzystywać tych informacji do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zmianą diety, przyjmowaniem suplementów lub rozpoczęciem nowej aktywności fizycznej.

¹ Niektóre zmiany aktywności z roku na roku mogą wynikać z warunków atmosferycznych bądź zmian w terminach wakacji.
² Najnowsze dane z ostatnich dni podlegają pewnym tendencjom w stosunku do użytkowników, którzy częściej synchronizują swoje urządzenia. Część tego ryzyka ogranicza się, analizując tygodnie zamiast dni.
³ Joshua Berlinger, Jenni Marsh, Amy Woodyatt: Coronavirus death toll surpasses 1,000 in mainland China. W: CNN [on-line]. [dostęp na 26.03.2020].