Wyższy limit dla transakcji zbliżeniowych bez PIN-u w 29 krajach Europy

Mastercard podwyższa limity dla transakcji zbliżeniowych bez konieczności podawania kodu PIN w Europie – zmiana dotyczy łącznie 29 krajów!

Płać zbliżeniowo do 100 zł bez podawania PIN-u!

  • W większości państw limit wzrasta dwukrotnie, co jest zbieżne z podwyższeniem go w Polsce z 50 zł do 100 zł – obowiązuje od 20 marca 2020 r.
  • Decyzja Mastercard umożliwia szybkie wprowadzanie wyższych limitów w punktach handlowo-usługowych, ułatwiając konsumentom korzystanie z wygodnego i bezpiecznego sposobu płacenia.

Mastercard ogłosił swoje zobowiązanie do zwiększenia limitów płatności zbliżeniowych bez PIN w różnych krajach w całej Europie. Zmiana dotyczy łącznie 29 krajów i znacznie poprawi komfort konsumentów w całym regionie.

Jest to posunięcie zbieżne ze zmianami, które w Polsce nastąpiły już w zeszłym tygodniu. W trosce o zdrowie konsumentów i sprzedawców sektor finansowy postanowił przyspieszyć podwyższenie dotychczasowego limitu płatności bez PIN, odpowiadając na apele NBP, KNF i Ministerstwa Finansów. Od północy 20 marca wszystkie karty Mastercard w Polsce nie wymagają podawania kodu PIN dla transakcji zbliżeniowych o wartości do 100 złotych, wszędzie tam, gdzie terminale płatnicze zostały odpowiednio zaktualizowane.

Mastercard angażuje się w upowszechnianie płatności zbliżeniowych kartą lub urządzeniami mobilnymi, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Obecnie 75% wszystkich transakcji kartami Mastercard w Europie realizowanych jest zbliżeniowo.

Polska znajduje się przy tym w ścisłej czołówce w naszym regionie, a częściej od nas w ten sposób płacą jedynie Czesi. Decyzja Mastercard o podniesieniu limitów dla transakcji bez PIN oznacza, że użytkownicy kart i sprzedawcy detaliczni wkrótce będą mogli realizować większą część płatności szybko i bezpiecznie, bez konieczności wprowadzania kodu PIN lub korzystania z gotówki.

Płatności zbliżeniowe kartami Mastercard do 100 zł bez PIN-u

Spośród 29 krajów, przodują Polska, a także Wielka Brytania, Irlandia i Estonia, które wprowadzają nowe limity dla płatności bez PIN na stałe. Tymczasem kraje, takie jak Holandia czy Grecja, podwyższają go tymczasowo, w reakcji na aktualną, trudną sytuację.

Poniższa tabela przedstawia wszystkie 29 krajów z dotychczasowymi i nowymi limitami płatności bez PIN:

Tabela z nowymi limitami płatności zbliżeniowych bez kodu PIN  w 29 krajach Europy
Tabela z nowymi limitami płatności zbliżeniowych bez kodu PIN w 29 krajach Europy

źródło: Mastercard