iPhone jako fizyczny klucz bezpieczeństwa do konta Google

Osoby używające weryfikacji dwuetapowej do konta Google mogą teraz zalogować się kluczem wbudowanym w telefon iPhone za pomocą Smart Lock.

Google Smart Lock – klucz do Twojego bezpieczeństwa

Google pozwala teraz używać telefonu iPhone jako fizycznego klucza bezpieczeństwa 2FA (Two Factor Authentication) w najnowszej wersji aplikacji Google Smart Lock na iOS-a.

Nowa funkcja wykorzystuje bezpieczną warstwę zabezpieczeń iPhone’a do przechowywania kluczy prywatnych. Teraz, zamiast wysyłania wiadomości SMS z kodem 2FA, Google może wysłać go przez Bluetootha, dzięki czemu Twoje konto jest mniej podatne na próby phishingu i inne ataki hakerskie.

W ciągu ostatnich lat autoryzacja dwuskładnikowa stała się coraz popularniejsza jako dodatkowy środek zabezpieczeń. Większość osób jest zaznajomiona z wpisywaniem kodów SMS w celu uwierzytelnienia prób logowania (np. do bankowości elektronicznej), ale eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że kody te mogą zostać przechwycone. Posiadanie klucza fizycznego jest uważane za najbezpieczniejszą metodę weryfikacji dwuetapowej.

Sprawdź także:

[Badanie Mastercard] Niemal połowa Polaków niewiele wie na temat ochrony danych online

Aż do dzisiejszej aktualizacji aplikacji trzeba było kupić fizyczny klucz, aby móc korzystać z tej metody. Teraz wystarczy posiadać iPhone’a z ze skonfigurowanym wbudowany w telefon kluczem bezpieczeństwa.

Klucz fizyczny Smart Lock
Klucz fizyczny (osobne urządzenie), które teraz zastąpić może też iPhone

Dzięki aktualizacji Google Smart Lock możesz teraz używać swojego iPhone’a jako fizycznego klucza do uwierzytelniania swojego logowania w usługach takich jak Gmail, YouTube lub Kalendarz Google. Największym utrudnieniem jest jednak to, że z tej metody można skorzystać tylko w przypadku logowania w przeglądarce internetowej Chrome.

Konfiguracja iPhone'a jako klucz bezpieczeństwa weryfikacji dwuetapowej do konta Google (Smart Lock)
Konfiguracja iPhone’a jako klucz bezpieczeństwa weryfikacji dwuetapowej do konta Google (Smart Lock)

Niestety, kluczem w iPhonie nie zalogujemy się na Firefoksie lub Safari, ale na tych przeglądarkach zawsze możesz skorzystać z alternatywnej metody logowania, które warto skonfigurować. Nowa funkcja korzysta z Bluetooth, więc musisz także znajdować się w pobliżu komputera i  mieć włączony Bluetooth na obu urządzeniach!

Google Smart Lock dostępny jest w wersji na urządzenia z systemem iOS:

Pobierz aplikację w sklepie App Store

źródło: Google via Cult of Mac