Jak włączyć PHP 7.4 na serwerze hostowanym w home.pl?

Właściciele hostingów w home.pl mogą już korzystać z wersji PHP 7.4 na swoich serwerach – sprawdź jak włączyć najnowszą wersję PHP.

Jak włączyć nowy interpreter PHP 7.4 na serwerze w home.pl?

Serwis home.pl poinformował na swoim blogu, że wersja PHP 7.4 pojawiła się już dla osób korzystających z jego usług hostingowych. Choć aktualne i wciąż wspierane są wersje PHP 7.2 oraz 7.4, to warto rozważyć skorzystanie z najbardziej aktualnej wersji PHP 7.4, która łata luki bezpieczeństwa i jest zdecydowanie szybsza – praie trzy razy szybsza w działaniu niż PHP 5.6.

Czym jest PHP?

Jest to  interpretowany skryptowy język programowania, służący do tworzenia stron WWW. Umożliwia dynamiczne generowanie stron, tworzenie plików na serwerze, szyfrowanie danych oraz stosowanie tzw. „cookies”. PHP zapewnia także obsługę baz danych – ich tworzenie i modyfikację, a także pobieranie konkretnych danych z obsługiwanych baz.

PHP to język wykorzystywany po stronie serwera. Jeśli chcesz korzystać z PHP na swojej stronie, upewnij się, czy Twój serwer go obsługuje. Jeżeli korzystać z systemu CMS WordPress, to sprawdź czy masz najnowsza wersję. WordPress w wersji 5.3 i nowszy wspiera już PHP 7.4. Warto sprawdzić tez, czy wtyczki, które masz zainstalowane w WordPressie wspierają najnowszą wersję PHP, w przeciwnym razie mogą działać nieprawidłowo.

Dlaczego warto zaktualizować PHP do wersji 7.4?

  • Po pierwsze PHP 7.4 zapewnia większe bezpieczeństwo stron WWW. Korzystanie ze starszych wersji naraża użytkowników na potencjalne ataki.
  • Wersja 7.4 jest ponadwukrotnie szybsza niż wersja 5.6 oraz znacznie wydajniejsza.
  • Użytkownicy zyskają dłuższy okres aktywnego wsparcia usług.
Test prędkości PHP 7.4 na home.pl
Test prędkości PHP 7.4 na home.pl

Sprawdź także:

Na serwerach nazwa.pl już jest nowa wersja PHP 7.4

Jak włączyć PHP 7.4 na serwerze hostowanym w home.pl (panel i plik .htaccess)?

Najnowsza wersja powinna pojawić się do wyboru w opcjach serwera w panelu administracyjnym przechodząc do Usługi WWW → [nazwa_serwera] → Ustawienia → Preferencje serwera → Interpreter PHP i z listy rozwijanej należy wybrać 7.4.

Obecnie można w panelu zmienić tylko do wersji 7.3:

Jednak zanim to nastąpi możesz zrobić to już teraz dodając odpowiedni wpis w pliku .htaccess. W tym celu musisz zalogować się na serwer za pomocą FTP i wyedytować plik htaccess w katalogu ze swoją stroną internetową, który uruchomi najnowszą wersję interpretera.

Umieszczenie pliku .htaccess zależne jest od tego, czy ma on być aktywny dla całego serwera (w katalogu głównym) czy tylko dla wybranego serwisu/katalogu (w podkatalogu).

Aby uruchomić interpreter PHP w wersji 7.4 na serwerze FTP, w katalogu dla którego ma być on aktywny, dodaj plik .htaccess lub wyedytuj już istniejący dodając na końcu poniższy kod:

:Location /*.php
Use php74
:Location

Dla nowej platformy hostingowej z serwerem WWW Apache użyj poniższego kodu:

<FilesMatch "\.php$">
SetEnv CGI_HANDLER php74
</FilesMatch>

Jest to ustawienie interpretera PHP w wersji 7.4 dla wszystkich plików z rozszerzeniem php. Jeżeli chcesz ustawić wersję 7.3, zamiast Use php74 należy wpisać Use php73.

Jak sprawdzić jaką wersję masz zainstalowaną na serwerze?

Aby wyświetlić informacje, PHP INFO, dotyczącą nowego interpretera PHP, dodaj w tym samym katalogu plik o nazwie, np.: phpinfo.php, zawierający wpis:

<?php phpinfo(); ?>

a następnie wywołaj go w przeglądarce internetowej.

Przykład:

Na serwerze example.pl utworzyłeś katalog o nazwie /php7 a w nim dodałeś wyedytowany plik .htaccess oraz plik phpinfo.php. Interpreter PHP w wersji 7.4 jest aktywny dla katalogu /php7 i całej jego zawartości. Pod adresem example.pl/php7/phpinfo.php możesz sprawdzić informacje o nowym interpreterze.

Okres wsparcia dla poszczególnych wersji PHP. Kolor zielony – rozwój danej wersji, kolor pomarańczowy – poprawki bezpieczeństwa. Źródło – php.net
Okres wsparcia dla poszczególnych wersji PHP. Kolor zielony – rozwój danej wersji, kolor pomarańczowy – poprawki bezpieczeństwa. Źródło – php.net

Więcej informacji o najnowszej wersji PHP znajdziesz na oficjalnej stronie projektu.

Zobacz również:

NASK opublikował raport „Rynek nazw domeny .pl” za 3 kw. 2019 r.

źródła: home.pl – Dlaczego warto korzystać z aktualnej wersji PHP? Jak uruchomić nowy interpreter PHP na serwerze w home.pl? Zmiana wersji PHP za pomocą .htaccess (IdeaWebServer)