8000 zł na rękę oczekuje początkujący programista

Początkujący programista oczekuje pensji 8000 zł na rękę, zna języki programowania i jest otwarty na rozwój – sprawdź najnowsze dane z raportu „Pierwsze kroki w IT – oczekiwania początkujących programistów” od No Fluff Jobs.

Oczekiwania finansowe młodych programistów a rzeczywistość (dane wg płci, grudzień 2019)
Oczekiwania finansowe młodych programistów a rzeczywistość (dane wg płci, grudzień 2019)

Zainteresowanie młodych programistów pracą w IT jest ogromne. Nic dziwnego, skoro jest to najszybciej rozwijająca się branża, a zarobki w niej należą do najwyższych w Polsce. Średnie oczekiwania finansowe początkujących programistów wynoszą obecnie aż 8000 zł miesięcznie na rękę. Juniorzy poważnie myślą o swojej przyszłości. Jednym z celów młodych programistów jest zapewnienie sobie możliwości samodzielnego utrzymywania się. W rzeczywistości zarabiają dwukrotnie mniej.

Co ciekawe kobiety deklarują aż 35 proc. mniejszą kwotę w porównaniu do mężczyzn. W rzeczywistości pracodawcy oferują młodym adeptom dwukrotnie mniej – wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs.

Wielu początkujących programistów poważnie myśli o swojej przyszłości i chce od razu mieć możliwość samodzielnego utrzymania się. Mają wobec przyszłych pracodawców konkretne oczekiwania, nie tylko finansowe. Wybierając firmę kierują się możliwością rozwoju i zdobywania szerokich kompetencji.

Może Cię zainteresować także:

Jak wyglądają zarobki w IT w Polsce (dane za 1. półrocze 2019 r.)

Preferowana wysoka pensja i umowa o pracę

Z najnowszych badań No Fluff Jobs, największego portalu rekrutacyjnego w branży IT, wynika, że mężczyźni chcą zarabiać na starcie nawet 8900 zł netto, a kobiety 5792 zł, co oznacza, że mają aż 35 proc. mniejsze oczekiwania finansowe. Juniorzy deklarują, że ich pensje są jednak niższe – w przypadku płci męskiej aż o 52 proc. od preferowanych i wynoszą 4200 zł na rękę, a w przypadku płci żeńskiej o 39 proc. i wynoszą nieco ponad 3511 zł.

Młodzi programiści, którzy mają co najwyżej dwa lata doświadczenia, wolą pracę na etacie. Taką formę zatrudnienia preferuje aż 58 proc. z nich. Ponad 31 proc. chce wykonywać pracę na umowie B2B, zaledwie 7,5 proc. na umowę zlecenie, a niespełna 3,5 proc. deklaruje chęć podpisania umowy o dzieło.

Jednak i tu oczekiwania to jedno, a rzeczywistość drugie. Według No Fluff Jobs 31 proc. juniorów w IT pracuje na umowę zlecenie, mimo że preferencje co do tej umowy wyraził tylko co 13. z nich.

Juniorzy stawiają na rozwój

Z raportu wynika, że 82 proc. juniorów uważa, że w pracy najważniejsza jest możliwość rozwoju. Dlatego poszukują oni różnych sposobów na doszkalanie się i poszerzanie swoich zawodowych horyzontów. Dla 66 proc. najbardziej liczy się atmosfera w pracy, a dla 58 proc. zarobki.  44 proc. ceni sobie także to, czy projekt jest ciekawy i rozwojowy. Najmniej istotnymi aspektami pracy okazały się m.in. możliwość pracy zdalnej (wskazało to 17,5 proc.) czy benefity pozapłacowe (9 proc).

Juniorzy chcą pracować w firmach, które oferują im dodatkowe szkolenia, zwracają szczególną uwagę na potencjał pracowników oraz zapewniają ścieżkę zawodowego awansu. Cieszy fakt, że młodzi programiści chcą się rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie w swojej branży. – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

Infografika: Pierwsze kroki w IT - oczekiwania początkujących programistów
Infografika: Pierwsze kroki w IT – oczekiwania początkujących programistów

Preferowane języki programowania i kompetencje

23 proc. juniorów wskazuje, że ich głównym językiem programowania w pracy jest Java. Nie znaczy to jednak, że rezygnują oni z rozszerzania swoich umiejętności o inne opcje. Młodzi programiści mogą pochwalić się także znajomością JavaScriptu (20 proc.), Pythona (18 proc.) oraz C# (12 proc.).

Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują  w obszarach: Backend, Testing oraz Frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze Mobile – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

Najpopularniejsze języki programowania (styczeń 2019 r.)

Z badań No Fluff Jobs wynika także, że tylko co 12. początkujący programista uznaje pracę za skuteczne źródło nauki. W grupie średniozaawansowanych (midów) tylko co 5. Wiedzę i kompetencje młodzi programiści czerpią głównie z sieci – ponad 27 proc, szuka inspiracji w tutorialach internetowych, a 19,5 proc. w kursach online. Studia informatyczne i pokrewne są równie powszechne jako źródło wiedzy  – wskazało je 21 proc. badanych, zaś 12 proc. stawia na szkoły programowania. Za skuteczne źródło nauki jedynie 8 proc. uważa pracę w zawodzie, choć chcą i podejmują ją dość szybko. Najmniej atrakcyjnymi opcjami, z których młodzi programiści mogą zdobywać kompetencje, są projekty Open Source oraz szkolenia firmowe.

Młodzi idą z duchem czasu i oczekują coraz więcej

Najnowszy raport No Fluff Jobs „Pierwsze kroki w IT. Oczekiwania młodych programistów” pokazuje trzy istotne trendy obecne u młodych pracowników branży IT. Osoby z co najwyżej dwuletnim stażem mają jasno sprecyzowane oczekiwania co do swojej kariery: chcą mieć możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, deklarują chęć otrzymywania wysokiego, satysfakcjonującego wynagrodzenia i liczą, że praca da im liczne okazje do rozwoju.

No Fluff Jobs rewolucjonizuje od dawna rynek rekrutacji IT w Polsce – jako pierwszy i jedyny portal wymaga od pracodawców publikacji widełek płacowych w każdym z ogłoszeń rekrutacyjnych. Stąd wiele danych co do wysokości oferowanych juniorom zarobków, form zatrudnienia czy specjalizacji, w których pracują zostało pozyskanych z danych wewnętrznych tego największego w Polsce serwisu rekrutacyjnego.

Praca zdalna zmienia zasady na rynku pracy [Raport 2019]

Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z Ankiety „Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób.