Niech serial „Rok za rokiem” będzie dla nas przestrogą!

Serial „Rok za rokiem” od BBC to przerażająca wizja przyszłości opowiedziana na przestrzeni najbliższych 15 lat – niech ta opowieść zmusi nas do refleksji!

Serial „Rok za rokiem” (Years and Years) BBC One, HBO GO

Najnowszy miniserial od BBC One zatytułowany Rok za rokiem (tytuł oryg. Years and Years z 2019 r.) to jedna z lepszych pozycji tego roku, którą musisz zobaczyć. Choć na pozór wygląda to jak kolejny serial opowiadający historię rodziny z Manchesteru, to tak naprawdę jest to przerażająca dystopijna wizja bardzo bliskiej przyszłości.

W serialu nie brakuje rodzinnych dramatów, zderzenia pokoleń, ingerencji nowej technologii, żądzy polityków i odwiecznych konfliktów. Ten ambitny tytuł może stać się jedny z bardziej zaangażowanych politycznie i historycznie seriali obyczajowych ostatnich lat.

Nie brakuje w nim nawiązań do obecnej sytuacji politycznej, światopoglądowej czy technologicznej, w której żyjemy. Świat ogarnia chaos, w którym na przemian rządzą populiści i autokraci. Wybucha bomba atomowa, a kryzys ekologiczny jest coraz większy. Wszystkiemu towarzyszą nowe technologie, które zaczynają zmierzać w niebezpiecznym kierunku. Wygląda na to, że nadzieją jest miłość, rodzina i bliscy, od których zależy przyszłość.

Zobacz także: Serial katastroficzny „Czarnobyl” koniecznie dodaj „do obejrzenia”!

Historia na przestrzeni 15 lat (2019-2034), która ma nas skłonić do refleksji

Piętnastoletnia historia opowiedziana przez pryzmat przeciętnej brytyjskiej rodziny, pokazuje jak szybko zmieniamy się jako społeczeństwo. Rodzina Lyonsów z Manchesteru doświadcza wszystkiego, co może czekać ale boimy się o tym mówić, że czeka nas w przyszłości.

Bohaterowie doświadczają miłości, przemijania, rozstania i strachu przed tym co ich czeka. Akcja serialu śledzi losy Daniela (Russell Tovey), Stephena (Rory Kinnear) i jego żony Celeste (T’Nia Miller), sióstr Rosie (Ruth Madeley) i Edith (Jessica Hynes), babci Muriel (Anne Reid), dzieci i wnuków, a każdy odcinek posuwa akcję o kilka lat do przodu. Widzimy, jak bohaterowie poruszają się w niestabilnym politycznie i ekonomicznie świecie, cały czas napędzanym przez zmiany technologiczne. Emma Thompson wystąpiła tutaj w roli polityk-celebrytki Vivienne Rook, która przez kontrowersyjne i populistyczne poglądy dzieli społeczeństwo.

Obejrzyj oryginalny zwiastun serialu:

Rok za rokiem to pokazuje, jak możemy przetrwać w świecie, w którym nic nie jest pewne i stabilne. Choć nie brakuje zabawnych momentów, to dystopijny obraz przyszłości może być momentami bardzo mocny i przerażający.

Jest to niewątpliwie Intrygująca produkcja, która z pewną dozą humoru i ciepła ukazuje zmiany dokonujące się we współczesnym społeczeństwie z punktu widzenia jednej rodziny. Przedstawia polityczne i społeczne niepokoje naszej codzienności.

W Polsce serial dostępny jest w serwisie HBO GO i obecnie dostępnych jest 3 z 6 odcinków:

Oglądaj na HBO GO

źródło: HBO