I/O 2019: Google Pixel 3a, nowa generacja Asystenta i Android Q

Oto najważniejsze nowości z dzisiejszej konferencji Google I/O 2019: tańszy smartfona model Google Pixel 3a (XL), nowa generacja Asystenta Google oraz beta systemu Android Q.

Android Q beta

Dzisiaj odbyła się konferencja otwierająca I/O 2019, podczas której mogliśmy zobaczyć wiele nowości związanych z ekosystemem Google’a nowym Androidem Q i asystentem głosowym.

Android Q to już 10 wersja mobilnego systemu Google’a

W tym roku Android Q będzie już 10 wersją mobilnego systemu operacyjnego Google’a, który działa obecnie na ponad 2,5 miliardach aktywnych urządzeń. Wiele zmieniło się od wersji 1.0, kiedy smartfony były tylko wczesnym pomysłem. Teraz są integralnym narzędziem w naszym życiu – pomagają nam pozostać w kontakcie, organizować nasze dni lub znaleźć restaurację w nowym miejscu.

Google nadal chce  koncentrować się na współpracy z partnerami, aby rozwijać i kreować przyszłość urządzeń mobilnych i uczynić smartfony jeszcze bardziej pomocnymi. W Androidzie Q Google skoncentruje się na  trzech kluczowych obszarach: innowacjach, bezpieczeństwie i prywatności oraz dobrym doświadczeniu cyfrowym.

Wraz z ponad 180 producentami urządzeń, Android stoi na czele nowych technologii mobilnych. Wiele z nich – takich jak pierwsze wyświetlacze OLED, pisanie predykcyjne, duże ekrany ze szkłem od krawędzi do krawędzi – pojawiło się najpierw w systemie Android. W tym roku nowe trendy w branży, takie jak składane wyświetlacze telefonów (niechlubny już Galaxy Fold?) i 5G, przesuwają granice tego, co smartfony mogą zrobić. Android Q został zaprojektowany, aby wspierać potencjał urządzeń składanych – od wielozadaniowości do dostosowywania do różnych wymiarów ekranu podczas rozwijania telefonu. Jako pierwszy system operacyjny obsługujący 5G, Android Q oferuje programistom narzędzia do tworzenia szybszych połączeń, wzbogacając doświadczenia w grach i rozszerzonej rzeczywistości (AI).

Android Q oferuje wiele nowych funkcji na smartfonie, od nowej nawigacji opartej na gestach po Dark Theme, do multimediów przesyłanych strumieniowo do aparatów słuchowych za pomocą Bluetooth LE. SPoniżej grafika przedstawiająca, na smartfonach których firm, jest dostępna już beta systemu Android Q (Pixel, Sony, Nokia, Huawei i LG).

Niektóre z nowych funkcji można znaleźć już dzisiaj w wersji beta systemu Android Q, a dzięki Project Treble: wersja beta jest dostępna dla 21 urządzeń z 13 marek, w tym wszystkich telefonów Pixel.

Więcej przeczytasz we wpisie: Sharing what’s new in Android Q.

Budżetowy Pixel 3a oraz Pixel 3a XL w niższych cenach

W dzisiejszych czasach wiele oczekujemy od smartfona. Potrzebujemy doskonałego aparatu, który potrafi robić żywe zdjęcia, narzędzi i aplikacji, które łączą nas ze światem a także pomocy na każdym kroku w ciągu dnia.

Pixel 3a oraz 3a XL ma być doskonałą alternatywą z niezawodną baterią, jednocześnie bezpiecznym telefonem z aktualnym i najnowszym oprogramowaniem. Nowe Pixel 3a i Pixel 3a XL mają to wszystko za połowę ceny telefonów premium.

Pixel 3a został zaprojektowany tak, aby idealnie pasował do dłoni, ma wyświetlacz OLED zapewniający wyraźne obrazy i jasne kolory. Występuje w trzech kolorach – Just Black, Clearly White, Purple-ish – i dwóch rozmiarach, a ceny w USA zaczynają się od 399 USD za model z 5,6-calowym wyświetlaczem i 479 USD za 6-calowy model.

Więcej o nowym Pixelu 3a przeczytasz we wpisie: Pixel 3a: the helpful (and more affordable) phone by Google.

Asystent Google następnej generacji

Asystent Google następnej generacji

Przez ostatnie trzy lata Asystent Google pomagał ludziom na całym świecie robić różne rzeczy. Asystent działa obecnie na ponad miliardzie urządzeń dostępnych w ponad 30 językach w 80 krajach i współpracuje z ponad 30 000 unikalnymi urządzeniami IoT od ponad 3500 marek na całym świecie. Asystent jest najszybszym i najbardziej naturalnym sposobem na załatwianie spraw, a dziś podczas I/O Google podzieliło się kilkoma informacjami na temat przyszłości tego narzędzia.

Google Assistant, polega na pełnej mocy obliczeniowej centrów danych Google’a, aby wspierać transkrypcję mowy i modele rozumienia języka. Rzucono sobie wyzwanie, aby na nowo wymyślić te modele, dzięki czemu mają być wystarczająco lekkie, aby działać na telefonie.

Dzisiaj osiągnięto nowy kamień milowy. Opierając się na postępach w powtarzających się sieciach neuronowych, opracowano zupełnie nowe modele rozpoznawania mowy i rozumienia języka, dzięki czemu 100 GB modeli w chmurze spadło do mniej niż pół gigabajta. Dzięki tym nowym modelom sztuczna inteligencja, która zasila asystenta, może teraz działać lokalnie na telefonie. Ten przełom umożliwił stworzenie nowej generacji Asystenta, który przetwarza mowę na urządzeniu przy prawie zerowym opóźnieniu, z transkrypcją, która ma miejsce w czasie rzeczywistym, nawet gdy nie ma połączenia sieciowego.

Działając na urządzeniu, Asystent następnej generacji może przetwarzać i rozumieć Twoje żądania w miarę ich wymawiania oraz dostarczać odpowiedzi nawet 10 razy szybciej. A dzięki ciągłej rozmowie możesz składać kilka żądań pod rząd bez konieczności mówienia „hej Google” za każdym razem.

Asystent następnej generacji pojawi się w nowych telefonach Pixel jeszcze w tym roku!

Więcej o nowościach w asystencie przeczytasz na oficjalnym blogu Google’a: Bringing you the next-generation Google Assistant.

Całą konferencję możesz obejrzeć na oficjalnym kanale Google’a na YouTubie.

źródło: Google I/O