Centrum Literatury i Języka Planeta Lem ma stać się ośrodkiem działań i programów o charakterze literackim realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Planeta Lem ma stać się domem dla wszystkich wartościowych inicjatyw literackich w mieście, docelowo oddziałującym w skali ogólnokrajowej i międzynarodowej. Zarządcą obiektu będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Zabytkowy budynek krakowskiego Składu Solnego zmieni się wkrótce w Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Ekipa JEMS Architekci, która wygrała międzynarodowy konkurs na projekt, wybuduje muzeum warte 105 mln zł.
Planeta Lem będzie pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjno-społecznym. Na obiekt, zlokalizowany na krakowskim Zabłociu przy ul. Na Zjeździe 8, nad Wisłą, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury (MOCAK, Fabryka Schindlera, Cricoteka, Muzeum Podgórza), składać się będzie zrewitalizowany budynek dawnego Składu Solnego z 1787 roku (tu magazynowano niegdyś sól przeznaczoną do spławu w dół Wisły) oraz bryła nowego budynku (lub zespół nowych budynków) we wschodniej części terenu inwestycji oraz przyległy ogród. Budynek od 2013 r. z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Książki, Fundacji Znaczy się, Fundacji Miasto Literatury oraz partnerów z Rejkiawiku Miasta Literatury UNESCO ozdabia literacki mural „Skład Poezji”.
Przeczytaj także: Muzeum Narodowe w Krakowie na Google Arts & Culture
W środę, 13 marca ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Flagowa inwestycja miasta w dziedzinie kultury stanie na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu do 2023 roku. Międzynarodowy, dwuetapowy i realizacyjny konkurs architektoniczny zorganizowało Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator centrum – i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.
Celem konkursu było utworzenie pierwszego tego typu w Polsce, wielofunkcyjnego centrum literackiego, inspirowanego analogicznymi placówkami funkcjonującymi od lat na świecie („Casa del lector” w Madrycie, „National Centre for Writing” w Norwich, domy literatury w Niemczech). Budowę Centrum Literatury i Języka Planeta Lem oraz konkurs ogłoszono podczas konferencji prasowej we wrześniu ubiegłego roku. Na obiekt składać się będą: multimedialna wystawa narracyjna poświęcona myśli i twórczości patrona obiektu – Stanisława Lema, przygotowana przez studio Tengent we współpracy z uznanym polskim prozaikiem Jackiem Dukajem, wystawa o języku i komunikacji będąca efektem współpracy z koalicją polskich językoznawców zrzeszonych w Fundacji na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępna mediateka, kawiarnio-księgarnia i ogród. Planeta Lem stanie na należącej do miasta działce o powierzchni ok. jednego hektara przy ul. Na Zjeździe 8. Inwestycja obejmuje rewitalizację znajdującego się tam XVIII-wiecznego budynku Składu Solnego oraz budowę nowego obiektu po jego wschodniej stronie.
Cały kompleks będzie naturalnym centrum operacyjnym dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – miejscem festiwalowym, laboratorium wielopokoleniowej edukacji literackiej, a także otwartą przestrzenią dla różnorodnych inicjatyw popularyzujących czytelnictwo, w założeniu angażujących liczne środowiska literackie Krakowa. Organizowane tu wystawy czasowe nawiązywać będą do wielowiekowych krakowskich tradycji literackich oraz dorobku wybitnych pisarzy i pisarek związanych z miastem, ale Planeta Lem projektowana jest też jako przestrzeń dla eksperymentu oraz miejsce prezentacji ważnych form i zjawisk w literaturze współczesnej. Utworzenie Centrum wpisze się zarazem w wieloletni program kulturalno-edukacyjny Lem 2021, realizowany w związku z przypadającym w 2021 roku 100-leciem urodzin autora „Solaris”.
Do składania opracowań studialnych w pierwszym etapie konkursu zaproszonych zostało 71 uczestników. Do konkursu złożone zostały 44 opracowania studialne. Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Piotra Lewickiego dokonał wyboru zwycięskiej pracy. W składzie sądu zasiedli wybitni architekci doświadczeni w realizacjach w dziedzinie kultury, w tym m.in. Alberto Veiga ze studia Barrozzi/Veiga – autor projektu Filharmonii w Szczecinie – czy Zbigniew Maćków, odpowiedzialny za głośny projekt „Kościół. Piękno i Kicz” w ramach programu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Konkursowi przyporządkowano nr SARP 983.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej projektu planetalem.pl.
źródło: informacja prasowa Krakow.pl oraz Planeta Lem