Muzeum Narodowe w Krakowie na Google Arts & Culture

Muzeum Narodowe w Krakowie dołącza do platformy Google Arts & Culture – zobaczcie co Google przygotowało na stulecie sztuki polskiej!

Stulecie sztuki polskiej - Google Art&Culture

Muzeum Narodowe w Krakowie, najstarsza i największa polska galeria sztuki, dołączyła właśnie do naszych partnerów na Google Arts & Culture, a jej dzieła, jako pierwsze w Polsce, zostały sfotografowane w wysokiej rozdzielczości przez specjalistyczny sprzęt Art Camera. Ponad 70 prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi trzon nowej wystawy Google na temat stulecia sztuki polskiej.

Nowosielski, Wyspiański, Boznańska, Malczewski – to tylko część wielkich twórców, których prace prezentowane są na wystawie Stulecie polskiej sztuki, którą uruchomiliśmy dziś na Google Arts&Culture. Można tu zgłębić tajniki sztuki wybitnego reżysera teatralnego Tadeusza Kantora, zobaczyć na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem i dowiedzieć się, co na temat współczesnej sztuki myśli artysta, projektant i wydawca książek Honza Zamojski.

Prace pochodzą z kolekcji 28 polskich instytucji kultury, które udostępniły swoje zbiory na platformie. Znaczną część nowej wystawy stanowią natomiast dzieła, które na co dzień możecie oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Aby trafić zaś do sieci zostały sfotografowane przy pomocy specjalistycznego sprzętu Google Art Camera.

Przeczytaj również: Nowa funkcja Art Selfie w aplikacji Google Arts & Culture

Art Camera – obrazy pod lupą po raz pierwszy w Polsce

Obraz w gigapikselowej rozdzielczości składa się z ponad miliarda pikseli i może pokazać szczegóły niewidoczne dotąd gołym okiem. Właśnie po to Google stworzyło Art Camera, zrobotyzowany aparat fotograficzny wykonany w celu uzyskania zdjęć o najwyższej możliwej rozdzielczości. Dzięki niemu, po raz pierwszy w Polsce, sfotografowano muzealne dzieła, w tym „Dziewczynkę z chryzantemami” – jeden z najdoskonalszych obrazów Olgi Boznańskiej, będących w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dziewczynka z chryzantemami
Dziewczynka z chryzantemami

Obok Boznańskiej, możecie podziwiać teraz z ultrawysoką dokładnością ponad 70 dzieł, w tym prace Jacka Malczewskiego (“Wigilia na Syberii”), Aleksandra Gierymskiego (“Dziewczyna z Bronowic”) czy schematyczne figury utrzymane w konwencji komiksu pędzla Marcina Maciejowskiego (“Sytuacja się zmieniła”).

Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza internautów

To nie jedyne dzieła, które udostępnia w sieci Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzięki współpracy z Google Arts&Culture możecie jako jedni z pierwszych obejrzeć nowo otwartą wystawę „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”.

Wybitni polscy malarze i ich obrazy w Google Art&Culture
Wybitni polscy malarze i ich obrazy w Google Art&Culture

Dodatkowo Muzeum zaprasza do zobaczenia prac poświęconych Stanisławowi Wyspiańskiemu – wśród udostępnionych ekspozycji są między innymi pastele malarza, które przybliżają jego życie, rodzinę oraz miejsca w których żył, jak również kolekcja poświęconą temu, jak Kraków i Paryż wpłynęły na jego twórczość. Już teraz możecie spojrzeć głęboko w oczy Wyspiańskiego i przyjrzeć się każdej kresce jego słynnego autoportretu z 1903 roku.

By podziwiać wspaniałe zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, możecie wybrać się na spacer – również wirtualny.

Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie
Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie

A to za sprawą wizyty specjalnego wózka Trolley, który kilka tygodni temu zawitał do Krakowa i sfotografował zbiory aż w 5 oddziałach Muzeum (Gmach Główny Muzeum Narodowego, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”)

To jednak nie koniec atrakcji jakie czekają Was na Google Arts&Culture. W ramach dzisiejszej aktualizacji na platformie pojawiły się też fotografie wysokiej rozdzielczości słynnej „Damy z Gronostajem” Leonarda Da Vinci – obraz na żywo można podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Teatr Wielki – Opera Narodowa przygotował z kolei nową wystawę „Paddymania. Ignacy Paderewski – dyplomata i celebryta”.

źródło: informacja prasowa Google Polska