Czy jest moda na składane smartfony?

Można powiedzieć, że dzięki elastycznym ekranom w branży mobilnej wreszcie zaczęło pojawiać się coś ciekawego, nie tylko dodatkowe megapiksele, szybsze procesory i gigabajty danych – ale czy użytkownicy rzeczywiście tego potrzebują?

Po latach stopniowych uaktualnień sprzętowych i braku przyciągających wzrok innowacji, branża smartfonów wreszcie miała coś nowego do zaprezentowania podczas ubiegłotygodniowego Mobile World Congress.

Składane smartfony (które nazwałem sobie mobi-składakami), czyli telefony ze składanymi wyświetlaczami, w przeciwieństwie do telefonów z klapkami popularnymi na początku 2000 roku, są kolejną wielką rzeczą na rynku smartfonów, a przynajmniej branżę mobilna chciałaby, żeby tak było i żebyśmy w to uwierzyli…

Konsumenci nie są jednak całkowicie przekonani co do nowej koncepcji, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo wysokie ceny zaprezentowanych modeli składanych smartfonów Samsunga (Galaxy Fold) czy Huaweia. Firmy każą sobie płacić od  1980 USD do 2600 USD – czyli oba urządzenia są wyceniane podobnie jak laptopy z wyższej półki!

Czy „mobi-składaki” są czymś więcej niż tylko ciekawą, prototypową innowacją?

Ankieta przeprowadzona przez SurveyMonkey dla USA Today sugeruje, że składane smartfony  mogą być tylko chwilową modą przemysłu mobilnego, która jest desperacką próba znalezienia jakiejś innowacji, która ponownie wpłynie na przyrost zarobków ze smartfonów.

Respondenci zapytani o funkcje, które sprawią, że będą podekscytowani zakupem nowego telefonu, tylko w 17 proc. (użytkowników iPhone’a) i 19 proc. użytkowników Androida wskazało składane wyświetlacze jako pożądaną opcję.

Wyniki ankiety: najbardziej pożądane cechy smartfonów (luty 2019)
Wyniki ankiety: najbardziej pożądane cechy smartfonów (luty 2019)

Wciąż największą popularnością cieszy się długa żywotności baterii (ok. 75 proc. respondentów), lepsze aparaty fotograficzne (ok. 55 proc.) oraz łączność 5G (ok. 40 proc.) i większej ekrany (ok. 32 proc.).

A dla Ciebie składany ekran jest czymś co chciałbyś mieć w smartfonie? – daj znać w komentarzu!

źródło: Statista – Are Foldable Phones a Fad?