[raport] Prędkość internetu mobilnego w Europie (4Q 2018)

Sprawdź najnowsze dane dotyczące jakości i szybkość internetu mobilnego w Europie – dane za 4. kwartał 2018 roku.

Mapa szybkości internetu mobilnego w Europie (4Q 2018) – pobieranie danych
Mapa szybkości internetu mobilnego w Europie (4Q 2018) – pobieranie danych

Portal RFBenchmark opublikował raport porównujący jakość i szybkość internetu mobilnego w Europie w czwartym kwartale 2018 roku. Najlepsze wyniki w poszczególnych krajach odnotowano we Francji (szybkość pobierania danych), Hiszpanii (szybkość wysyłania danych) oraz na Łotwie (wartość PING). Polska wciąż utrzymuje dobre wyniki i rywalizuje z państwami klasyfikowanymi w top 3 pod względem jakości i szybkości Internetu mobilnego.

W kategorii średniej szybkości pobierania danych najlepszy wynik odnotowano we Francji (20,3 Mb/s). Kraj ten wyprzedził, podobnie jak w poprzednim kwartale, Austrię (19,4 Mb/s) oraz Portugalię (18,9 Mb/s).

W porównaniu do poprzedniego raportu, nie zmieniła się też diametralnie sytuacja wśród krajów, które notują problemy z jakością internetu mobilnego. Najsłabszy wynik po raz kolejny odnotowano na  Ukrainie. Pomiary wykazały tam prędkość wynoszącą 5,9 Mb/s. Z usług operatorów komórkowych nie mogą być również zadowoleni mieszkańcy Macedonii (8,6 Mb/s) i Białorusi (10,2 Mb/s).

Hiszpania uzyskała najlepszy wynik w Europie w kategorii średniej szybkości wysyłania danych (9,9 Mb/s). W porównaniu z poprzednim zestawieniem jest to awans z trzeciego miejsca. Drugie miejsce, dzięki wynikowi 9,87 Mb/s, przypadło Austrii. Z kolei na trzecim miejscu ex aequo znalazły się państwa Beneluksu – Belgia i Holandia (9,84 Mb/s). Na najniższe miejsce w rankingu spadła Ukraina – 2,58 Mb/s. O włos wyprzedziła ją Macedonia (2,6 Mb/s). Wynik “najlepszy z najgorszych” uzyskała Czarnogóra (2,9 Mb/s).

Mapa szybkości internetu mobilnego w Europie (4Q 2018) – wysyłanie danych
Mapa szybkości internetu mobilnego w Europie (4Q 2018) – wysyłanie danych

Porównaj dane: Ranking szybkości internetu mobilnego w Europie (4Q 2017)

Biorąc pod uwagę wartość PING, po raz kolejny dobre wyniki odnotowały państwa nadbałtyckie. Pierwsze miejsce w klasyfikacji, a co za tym idzie najniższą wartość PING, zdobyła Łotwa (58 ms). Drugi najlepszy wynik należał do Estonii (61 ms). Trzecie miejsce przypadło znowu dwóm rywalom – Finlandii oraz Norwegii (62 ms). Po przeciwnej stronie barykady zadomowiły się z kolei państwa byłego Związku Radzieckiego. Na ostatniej pozycji Ukraina (107 ms). Po raz kolejny wśród outsiderów znalazła się Rosja (104 ms), a trzecie miejsce zajęła Gruzja (99 ms).

Średnie wartości PING w krajach europejskich w 4Q 2018 r.
Średnie wartości PING w krajach europejskich w 4Q 2018 r.

Jak radzi sobie internet mobilny w Polsce w porównaniu z innymi krajami w Europie?

Polska, mimo słabszych wyników niż w poprzednim kwartale, wciąż jest jednym z europejskich krajów, który oferuje dobrą jakość i szybkość Internetu mobilnego. Nasz kraj, dzięki wynikowi 18,5 Mb/s, zajął czwarte miejsce, jeżeli chodzi o szybkość pobierania danych. Jest to wynik lepszy m.in. od Niemiec i państw Skandynawskich.

Pod względem najniższej wartości PING, Polska również znalazła się tuż poza podium. W tej kategorii Polska odnotowała wynik 68 ms. Tej pozycji zagrozić mogą Włochy (69 ms). Nie gorzej jest pod względem średniej szybkości wysyłania danych. Co prawda, w tym przypadku oprócz czołowej trójki, lepiej od Polski wypadła także Wielka Brytania, Czechy, Estonia i Włochy. Mimo to, osiągnięty wynik 8,04 Mb/s pozwolił na wyprzedzenie większości naszych sąsiadów. Miejmy nadzieję, że ta pozycja zostanie utrzymana również w kolejnym raporcie.

Może Cię także zainteresować:

Ranking prędkości internetu według krajów na świecie [1H 2018]

źródło: Raport RFBenchmark (Q4 2018)