5G zacznie być popularne na świecie dopiero w 2021 roku

Według prognoz firmy Ericsson nie ma się co śpieszyć z siecią 5G, która tak naprawdę zacznie być popularna dopiero za dwa lata – to głównie operatorzy potrzebują dostosować swoją infrastrukturę.

Mobilne połączenia internetowe w sieciach 4G są szybsze niż połączenia internetowe, które wiele osób ma w domu. To, co było nie do pomyślenia we wczesnym okresie mobilnego internetu, jest teraz rzeczywistością. Przesyłanie strumieniowe wideo HD lub pobieranie muzyki, aplikacji i gier w podróży bez połączenia Wi-Fi nie stanowi problemu w dzisiejszych sieciach mobilnych.

Zgodnie z najnowszym raportem Mobility Report firmy Ericsson do końca bieżącego roku pojawi się 3,4 miliarda subskrypcji smartfonów 4G (LTE) na całym świecie. Następna rewolucja w połączeniach bezprzewodowych jest już jednak na horyzoncie: mowo tutaj o 5G.

Verizon i Samsung wydali wspólną informację prasową w ten poniedziałek, zapowiadając nową technologię i ogłaszając pierwszy smartfon 5G Samsunga w pierwszej połowie 2019 roku. „Usługa mobilna 5G zapewni ogromną przepustowość, większe możliwości łączności i poprawioną niezawodność sieci. Po pełnym wdrożeniu zapewni przepustowość i prędkość pobierania wielokrotnie szybsze niż dzisiejsza sieć 4G LTE”, czytamy w komunikacie.

Zobacz również: Rewolucja sieci 5G jest nieuchronna

Podczas gdy Samsung chce jak najwcześniej korzystać z dobrodziejstw sieci 5G, reszta branży w tym Apple nnie spieszą się z implementacją odpowiednich modemów i technologii w smartfonach. Według opublikowanego w poniedziałek raportu Bloomberga, Apple planuje odczekać co najmniej do 2021 roku przed wydaniem iPhone’a obsługującego sieć 5G. Podczas gdy Apple czeka na to aż nowa generacja sieci komórkowej stanie się popularna, opóźnienie przejścia na 5G może okazać się kosztowne – tak przynajmniej twierdzą niektórzy eksperci, ale jak pokazuje historia niekoniecznie musi to dotyczyć firmy z Cupertino.

Prognoza liczby aktywnych smartfonów obsługujących 5G na świecie (do 2024 roku)
Prognoza liczby aktywnych smartfonów obsługujących 5G na świecie (do 2024 roku)

Według najnowszych danych firmy Ericsson technologia 5G tak naprawdę nie wystartuje do 2021/2022 roku, co sugeruje, że Apple może spokojnie poczekać z wdrożeniem nowego standardu bez większego uszczerbku w sprzedaży nowych iPhone’ów. Ericsson przewiduje, że globalna sprzedaż smartfonów z obsługą 5G będzie na poziomie 54 mln do końca 2020 roku. Jednak dwa lata później analitycy spodziewają się, że ogólnoświatowa populacja korzystająca z 5G wzrośnie dziesięciokrotnie do aż 551 milionów.

Nalezy pamiętać, że korzystanie z sieci 5G zależy głównie od operatorów komórkowych, którzy muszą dostosować swoją infrastrukturę i stacje do obsługi nowego standardu sieci 5G.

źródło: Statista