Czy dlatego Apple nie będzie podawać liczby sprzedanych urządzeń?

Apple nie będzie już raportować liczby sprzedanych iPhone’ów, iPadów ani komputerów Mac, ale co jest powodem takiej decyzji? Możemy się jedynie domyślać.

iPhone; wzrost sprzedanych jednostek (rok do roku) i przychody ze sprzedaży iPhone'a (2013-2018)
iPhone; wzrost sprzedanych jednostek (rok do roku) i przychody ze sprzedaży iPhone’a (2013-2018)

Podczas konferencji na temat wyników w czwartym kwartale fiskalnym, firma Apple wydała niespodziewane oświadczenie, zadając poważny cios analitykom i entuzjastom danych, takim jak my.

W przyszłości firma nie będzie już dzielić się publicznie danymi na temat jednostkowych wyników sprzedaży swoich produktów. W ciągu ostatnich kilku lat analitycy i inwestorzy skupiali się głównie na jednej liczbie, sprzedaży iPhone’a, a Apple najwyraźniej nie chce już, aby cała jego działalność została zredukowana do tego jednego wskaźnika.

Nasz asortyment produktów dla wszystkich głównych kategorii produktów z czasem stał się szerszy i dlatego jednostka sprzedaży jest dla nas mniej ważna w porównaniu z przeszłością, ponieważ mamy znacznie szersze rozproszenie cen sprzedaży – powiedział dyrektor finansowy firmy Luca Maestri, pomijając inny aspekt, który mógł przyczynić się do podjęcia decyzji. Otóż patrząc na sprzedaż jednostek widać, że ​​Apple wypada znacznie gorzej niż gdy patrzymy na same przychody.

Przeczytaj także: Wyniki sprzedaży firmy Apple za 2Q fiskalny 2018 roku

Kiedy sprzedaż smartfonów (co jest naturalne) zaczęła zwalniać z powodu nasycenia rynku i wolniejszego postępu technologicznego, Apple zdecydowało się jeszcze bardziej zagłębić się w segment premium, dzięki czemu  średnia cena sprzedaży iPhone’a osiągnęła niespotykany dotąd poziom przyspieszając wzrost dochodów ze sprzedaży iPhone’ów.

Istnieje jednak pewna dysproporcja:  podczas gdy wzrost przychodów przyspieszył wraz z wydaniem iPhone’a X, wzrost liczby sprzedanych urządzeń pozostał bez zmian. Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, sprzedaż iPhone’ów i wzrost przychodów z biegiem lat były wyrównane. Ale tak już nie jest i Apple chce, abyśmy skupili się na liczbie, która prawdopodobnie będzie znacznie bardziej optymistyczna dla inwestorów – czyli przychodach!

źródło: Apple via Statista – Is This Why Apple Won’t Be Reporting Unit Sales Anymore?